21. yüzyıl becerilerine göre tasarlanan öğretim etkinliklerinin eleştirel ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmeye etkisi
The effect of teaching activities designed according to 21st century skills on developing critical and creative thinking skills
- Tez No: 672663
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KARATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bilgi çağında değişen dünya şartları hayatın birçok alanında olduğu gibi eğitim-öğretimde yenilikler yapmış, okul ve programları dönüştürmüştür. Bu değişim 21. yüzyıl bireylerinin 21. yüzyıl becerilerine sahip olmasını gerekli kılmıştır. Dolayısıyla bu çağda bireyden eleştirel düşünen, problem çözen, yaratıcı fikirler ortaya koyabilen, iş birliği yapabilen davranışlar sergilemesi; bilgi, medya ve teknoloji okuryazarı olarak çağa uyum sağlaması beklenmektedir. Bu çalışmada 21.yy. becerilerine göre tasarlanan öğretim etkinlikleriyle öğrencilerin eleştirel ve yaratıcı düşünme becerileri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının 2. döneminde Bolu ilinde yer alan bir ortakulda öğrenim gören 60 6. sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Bu öğrencilerden 30'u deney grubu, diğer 30'u araştırmanın kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırma süreci karma yöntemin açımlayıcı sıralı desenine göre tasarlanmıştır. Nicel boyut, ön-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desene göre yürütülmüş ve çalışma nitel verilerle desteklenmiştir. Deney grubuna 21. yy. beceri programı etkinlikleri 10 hafta süreyle uygulanmıştır. Uygulamanın 6 haftası yüz yüze eğitim, 4 haftası uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubu öğrencileri geleneksel program etkinlikleriyle derslerini işlemiştir. Uygulama sonrasında veri toplama aracı olarak Eleştirel Düşünme Testi, Torrance Yaratıcı Düşünme Testi, öğretmen ve öğrenci görüşme formu kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS 23.0. paket programında çözümlenmiş; nitel veriler içerik çözümlemesiyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, 21. yy. becerilerine göre tasarlanan etkinliklerin öğrencilerin eleştirel ve yaratıcı düşünme becerilerini bütün alt boyutlarda anlamlı olarak geliştirdiği belirlenmiştir. Teknoloji araçlarının ve dijital uygulamaların eğitim sürecinin içerisinde etkili ve dengeli kullanımı, öğrencilerin bilgi, medya ve teknoloji okuryazarlığı becerilerini geliştirmiştir. Beceri odaklı, teknoloji ile desteklenmiş öğrenme ortamlarının tasarlanması, öğretim programlarında 21. yüzyıl becerilerine uygun güncellemelere gidilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Changing world conditions in the information age have made innovations in education as in many areas of life, and these innovations have transformed schools and programs. This change has forced 21st century individuals to acquire 21st century skills. Therefore, in this age, individuals are expected to exhibit cooperative behaviors that can think critically, solve problems, and reveal creative ideas. Individuals must adapt to the age as information, media and technology literate. In this study, the effects on students' critical and creative thinking skills were examined with teaching activities organized according to 21st century skills. The research was conducted with 60 6th grade students studying at a partner school in Bolu in the second semester of the 2019-2020 academic year. 30 of the students were the experimental group and the other 30 were the control group of the research. The research process was designed according to the explanatory sequential pattern of the mixed method. The quantitative dimension was carried out according to the quasi-experimental design with the pre-post test paired control group and at the same time the study was supported by qualitative data. 21st century skills program activities were applied to the experimental group for 10 weeks. 6 weeks of the application were through face-to-face training and 4 weeks through distance education. Control group students took their lessons with traditional program activities. Critical Thinking Test, Torrance Creative Thinking Test, teacher and student interview form were used as data collection tools in the post-application process. Quantitative data were analyzed in SPSS program; Qualitative data were evaluated according to content analysis. As a result of the research, it was determined that the activities organized according to 21st century skills significantly improved students' critical and creative thinking skills in all sub-dimensions. The effective and balanced use of technology tools and digital applications in the education process has improved students' media and technology literacy skills. It is recommended to design skills-oriented, technology-enhanced learning environments, and to update the curriculum in accordance with 21st century skills.