A solution for e-government application in The Central African republic: Central population administration system
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde e-devlet uygulamalarına yönelik bir çözüm önerisi: Merkezi nüfus idare sistemi
  1. Tez No: 672706
  2. Yazar: MAHAMAT DJAMALADINE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde, dünya genelindeki kamu idareleri arasında alışverişi, yönetimi ve iletişimi kolaylaştırmak için bilgisayar araçları geliştirilmiştir. Afrikalı kamu yöneticileri, kamu idarelerinin ve vatandaşların iç kontrolünü kolaylaştırmak için bilgisayar ve teknolojik araçlar kullanmaya başlamıştır. İdari belgelerin dijitalleştirilmesi birçok Afrika ülkesinde gözlemlenmiştir. Bazı Afrika ülkelerinde veya devlet kurumlarında çeşitli elektronik yönetim sistemlerinin geliştirildiğini, test edildiğini ve başarıyla uygulandığını belirtmek önemlidir. Bununla birlikte, Orta Afrika ülkelerinde, özellikle Orta Afrika Cumhuriyeti'nde, kamu idarelerinde yeni teknolojilerin kullanımı neredeyse yoktur ve çözülmesi gereken önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde e-devlet alt yapısının oluşturulmasına yönelik bir merkezi nüfus kayıt sisteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için, 9 Orta Afrika ülkesinden Türkiye'ye öğrenim görmek için gelen ve öğrenimine devam eden öğrencilerden çevrimiçi bir anket ile görüşleri alınmıştır. Anket yapılacak öğrenciler ulaşılabilir kolay örneklem ile belirlenmiştir. Bu öğrencilerden elde edilen veriler, analiz edilmiş, değerlendirilmiş ve yorumlanarak çalışmada sunulmuştur. Araştırma bulguları, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde e-devlet sisteminin ve merkezi nüfus kayıt sisteminin kurulmasına yönelik öğrenci görüşlerinin olumlu yönde olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada merkezi nüfus kayıt sistemi dahilinde ulusal nüfus sicili, yabancı sicil, ölüm sicili ve kara listeyi içeren bir merkezi nüfus kayıt sistemi geliştirilerek kullanıma hazır hale getirilmiş ve e-devlet sistemi için bir çözüm önerisi olarak sunulmuştur. Çalışmada Orta Afrika Cumhuriyeti'nde e-devlet alt yapısının oluşturulması için önerilen merkezi nüfus kayıt sisteminin geliştirme sürecinde Avrupa, Türkiye ve bazı Afrika ülkelerinde uygulanan sistemlerden de yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, computer tools have been developed to facilitate exchanges, management, and communication between public administrations across the world. African public administrations have started to use computer and technological tools to make internal control of public administrations and citizens easy. The digitization of administrative documents has been observed in several African countries. It is important to note that several types of electronic government systems have been successfully developed, tested and applied in certain African countries or government departments. Nevertheless, in central African countries, especially in the Central African Republic, the use of new technologies in public administrations is almost non-existent and remains a major problem to be resolved. The aim of this study is to develop a central Population Registration System within the framework of establishing an e-government infrastructure in the Central African Republic. To achieve this goal, students from 9 Central African countries who are currently receiving tertiary education in Turkey have been contacted and their opinions were received through the use of an online survey. The students who were selected as the study sample were determined by an easy-to-access sample system. The data obtained from these students was analysed, evaluated, interpreted and presented in this study. The research findings have shown that the views of student towards the establishment of an e-government system and the Central Population Registration System in the Central African Republic are positive. As a result, this study presents a central population registration system, including national registration, foreign registration, death registration and blacklist, which was developed in the form of a ready-for-use system and was therefore presented as a solution proposal for the e-government system. This study also considered the systems implemented in Europe, Turkey and some African countries as immediate examples in the development process of the central Population Registration System proposed for the creation of e-government infrastructure in the Central African Republic.