İş-aile çatışmasının iş doyumu ve yaşam doyumu üzerindekietkisi: Bilişim sektörü çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of work-family conflict on job satisfaction and lifesatisfaction: A research on the employees of the informationtechnology sector
- Tez No: 672726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bireyin, İş ve Yaşam Doyum düzeyleri pek çok değişken tarafından etkilenmekte olup iş doyumunun yaşam doyumu üzerinde, yaşam doyumunun da iş doyumu üzerinde etkisi mevcuttur. Bireyin, iş ve iş dışı yaşamının birbirini etkilemesindeki en önemli faktör, bu iki alanın birbirleriyle çatışması durumudur. İşten kaynaklı çatışma olan İş-Aile Çatışması ile aileden kaynaklı Aile-İş Çatışmasının, iş doyumu ve yaşam doyumu üzerindeki etkileri pek çok alanda kendini göstermektedir. Bu araştırmanın amacı ise İş-Aile ve Aile-İş Çatışmalarının, İş doyumu ve yaşam doyumu üzerindeki etkilerinin araştırılması ve aralarında kayda değer bir ilişkinin olup olmadığının saptanmasıdır. Araştırma, Ankara ilinde kamu kurum ve özel işletmelerde bilişim personeli olarak çalışanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analizler (yüzde ve frekans analizi), faktör analizi, t-testi ve Anova testinden yararlanılmıştır. İş-aile ve aile-iş çatışma durumları ile iş doyumu ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi test edebilmek için ise basit korelasyon analizi yapılmış ve değişkenler arasındaki korelasyon katsayısı (r) hesaplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre iş-aile çatışması ile, hem iş doyumu hem de yaşam doyumu arasında anlamlı ve negatif yönlü, zayıf doğrusal bir ilişki tespit edilmiştir. Aile-iş çatışması ile iş doyumu arasında anlamlı ve negatif yönlü, zayıf doğrusal bir ilişki tespit edilirken, aile-iş çatışması ile yaşam doyumu arasında anlamlı ilişki tespit edilememiştir. Elde edilen bulgu ve önerilerin bilişim sektörü çalışanlarının iş-aile ve aile-iş çatışmalarının azaltılmasına, iş ve yaşam doyum düzeylerinin arttırılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Individual's Job and Life Satisfaction levels are affected by many variables, and job satisfaction has an effect on life satisfaction, and life satisfaction has an effect on job satisfaction. The most important factor in an individual's work and non-work life to affect each other is the conflict between these two areas. The effects of Work-Family Conflict, which is a conflict caused by work, and Family-Work Conflict originating from the family, on job satisfaction and life satisfaction manifest itself in many areas. The aim of this study is to investigate the effects of Work-Family and Family-Work Conflicts on job satisfaction and life satisfaction and to determine whether there is a significant relationship between them. The research was carried out on those who work as IT employee in public institutions and companies in Ankara. Descriptive analysis (percentage and frequency analysis), factor analysis, t-test and Anova test were used to analyze the data. In order to test the relationship between work-family and family-work conflict situations, job satisfaction and life satisfaction, a simple correlation analysis was performed and the correlation coefficient (r) between the variables was calculated. According to the findings, a significant and negative weak linear relationship was found between work-family conflict and both job satisfaction and life satisfaction. Whereas a significant and negative directional weak linear relationship was found between family-work conflict and job satisfaction, no significant relationship was found between family-work conflict and life satisfaction. It is thought that the findings and suggestions obtained will contribute to the reduction of work-family and family-work conflicts, and to increase their job and life satisfaction levels.