Cittaslow hareketi ve yöresel gastronomik ürünlerin sürdürülebilirliği: Seferihisar örneği
Cittaslow movement and sustainability of local gastronomic products: Seferihisar sample
- Tez No: 672727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜHAN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gastronomi turizmi, bölgesel açıdan ilgili destinasyonun imajı ve sürdürülebilirliği üzerinde önemli bir değere sahiptir. Yerel ve bölgesel olarak gastronomi turizminin gelişimi; uzun vadede yüksek rekabet avantajını, yemek kültürünün sonraki nesillere aktarımını, destinasyonun otantikliğini ve tanıtımını, istihdamı ve sosyalleşmeyi sağlamaktadır. Yapılan bu çalışmada Türkiye'nin ilk sakin şehri olan Seferihisar'ın sakinlerinin, Cittaslow'un yöresel gastronomik ürünlerin sürdürülebilirliğine ilişkin görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Gastronomy tourism has an important value on the image and sustainability of a relevantdesti nationregionally. The development of local and regional gastronomic tourism provides high competitive advantage, the transfer of food culture to the next generations, theauthenticityandpromotion of thedestination, employment and socialization for longterm. Inthisstudy, theopinions of residents of Seferihisar, Turkey's first slowcity, on the sustainability of local gastronomic products was investigated.