Using the automated writing evaluation system in efl context: The efficiency of the system and the views of the teachers and the students
Otomatik yazma becerisi değerlendirme sisteminin yabancı dil olarak İngilizce öğretilen ortamlarda kullanılması: Sistemin etkinliği ve öğretmenler ile öğrencilerin görüşleri
- Tez No: 672742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE İPEK KURU GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Öğretmenlerin iş yüklerini azaltmalarını ve öğrencilere anında geri bildirim sağlamalarını sağlamak için yazılanları puanlayan ve anında geri bildirim sağlayan otomatik yazma becerisi değerlendirme (OYBD) araçları kullanılmaktadır. Bu araçların potansiyelini ve sınırlamalarını daha iyi anlamak için, bu çalışmanın dört ana hedefi vardır: (1) OYBD puanlarını ile öğretmenlerin öğrencilerin yazdıklarına verdiği puanların korelasyonunu incelemek (2) hata azaltma üzerinde OYBD geri bildiriminin etkililiğini araştırmak (3) öğrencilerin ve (4) eğitmenlerin OYBD araçlarının kullanımı hakkındaki görüşlerini öğrenmek. Bu hedeflere ulaşmak için karma yöntem yaklaşımı benimsendi. Yedi öğretmenin puanları ile OYBD puanları arasındaki ilişkiyi keşfetmek için nicel analizler gerçekleştirildi. OYBD geri bildiriminin hata düzeltmedeki etkinliğini araştırmak için OYBD geri bildirimi alan deney grubu (n=18) ve öğretmen geri bildirimi alan kontrol grubunun (n=20) hatalarındaki değişimler incelenmiştir. Ayrıca öğrencilerin yazılı yansıtma raporları ve hem öğrencilerle hem de öğretmenler ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler sabit karşılaştırma yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar OYBD puanları ile eğitmenlerin puanları arasında pozitif ve önemli bir korelasyon olduğunu gösterdi. Hem OYBD hem de öğretmen geri bildirimleri 11 kategoride hataları azaltmada etkiliyken, OYBD geri bildiriminin mekanik ve kullanım hatalarını azaltmada daha etkili olabileceği görüldü. Son olarak, küçük sınırlamaları olduğu ifade edilse de, katılımcıların OYBD kullanımına ilişkin görüşlerinin olumlu olduğu ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
In order to help teachers reduce their workload and provide students instant feedback, automated writing evaluation (AWE) tools, which score papers and provide feedback immediately, have been used. To better understand the potential and limitations of these tools, this study has four main objectives: (1) to examine how AWE scores agree with instructors' scores given for students' essays (2) to investigate the effectiveness of AWE feedback in the context of error reduction (3) to explore how students and (4) the instructors view the use of AWE tools. To achieve these objectives, a mixed-method approach was adopted. The quantitative analyses were carried out to explore the correlation between the seven instructors' scores and AWE scores. To explore the effectiveness of AWE feedback in error correction, the changes in errors of the experimental group (n=18), receiving AWE feedback, and the control group (n=20), receiving teacher feedback, were analyzed. Moreover, written reflection reports of students and semi-structured interviews conducted with both students and the instructors were analyzed using the Constant Comparison Method. The results indicated that there was a positive and highly significant correlation between AWE scores and the instructors' scores. Both AWE feedback and teacher feedback were effective in reducing errors in 11 categories, whereas the AWE feedback might be more effective in reducing errors in mechanics and usage categories. Finally, it was revealed that both students' and teachers' views on the use of AWE were positive, albeit there were minor limitations expressed.