Dezavantajlı bölge çocuklarına yönelik hazırlanan sürece dayalı yazma uygulamalarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examination of process-based writing practices prepared for children of disadvantaged regions according to various variables
  1. Tez No: 672818
  2. Yazar: SEYHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEÇKİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Araştırma, dezavantajlı bölgede öğrenim gören çocuklara yönelik hazırlanan sürece dayalı yazma uygulamalarının çeşitli değişkenlere göre etkisini saptamayı amaçlamıştır. Söz konusu değişkenlerden yazma becerisi, öz yeterliği, kaygısı ve tutumu incelenmiştir. Bu doğrultuda çalışma, göç yoğunluğunun olması ve sosyoekonomik açıdan düşük gelirli ailelerin yer alması bakımından İzmir'in Konak ilçesine bağlı olan Çınartepe semtinde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu kontrol ve deney grubu olmak üzere 7. sınıflardan toplam 40 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada, yazma becerisini saptamak amacıyla Yazılı Metinleri Dereceli Puanlama Anahtarı (Ülper, 2008), yazma kaygı düzeyini belirlemek için Ortaokullara Yönelik Yazma Kaygısı Ölçeği (Tayşi ve Taşkın, 2018), yazma tutumunu incelemek için Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Yazma Tutum Ölçeği (Can ve Ünal, 2017) ve yazma öz yeterlik seviyesini saptayabilmek için Yazma Öz Yeterlik Ölçeği (Demir, 2014) kullanılmıştır. Verilerin analizinde bir istatistik paket programından yararlanılmış ve İlişkili Örneklemler T Testi, İlişkisiz Örneklemler T Testi, Wilcoxon Eşleştirilmiş Çiftler Analizi, Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda sürece dayalı yazma etkinliklerinin uygulandığı deney grubuyla mevcut ders kitabındaki yazma etkinliklerinin yürütüldüğü kontrol grubu arasında yazma becerisi yönünden deney grubu lehine anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Elde edilen ön test ve son test sonuçlarına göre sürece dayalı yazma uygulamaları; deney grubu öğrencilerinin öz yeterlik, kaygı ve tutum gibi duyuşşal boyutlarını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine the effect of process-based writing practices prepared for children studying in disadvantaged regions according to various variables. Among these variables; writing skill, self-efficacy, anxiety and attitude were analyzed. In this direction, the study was carried out in Çınartepe district, which is connected to Konak district of Izmir, in terms of the intensity of immigration and the presence of low income families in socioeconomic terms. The study group of the research consisted of a total of 40 7th grade students, as control and experimental groups. In the study, the Written Texts Graded Scoring Key (Ülper, 2008) to determine the writing skill, the Writing Anxiety Scale for Secondary Schools (Tayşi and Taşkın, 2018) to determine the writing anxiety, and the Writing Attitude Scale for Secondary School Students (Can and Ünal, 2017) and Writing Self-Efficacy Scale (Demir, 2014) were used to determine the level of writing self-efficacy. A statistical package program was used in the analysis of the data and the Associated Samples T Test, Unrelated Samples T Test, Wilcoxon Paired Pairs Analysis, and Mann Whitney U Test were used. As a result of the study, a significant difference was found in favor of the experimental group in terms of writing skills between the experimental group in which process-based writing activities were applied and the control group in which the writing activities in the current textbook were carried out. Process-based writing practices based on pre-test and post-test results; the experimental group students' affective dimensions such as self-efficacy, anxiety and attitude were statistically significant.