Aile hekimliği polikliniğine başvuran 20 yaş ve üzeri kadınlarda meme kanseri farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of breast cancer awareness in women 20 years old andover applying to the family medicine polyclinic
- Tez No: 672824
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızın amacı Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 20 yaş ve üzeri kadınların meme kanseri hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirerek farkındalık düzeyini saptamaktır. Çalışmamız 28.05.2019 tarih ve 25 sayılı Etik kurul onayından sonra 1 Haziran 2019-1 Ocak 2020 tarihleri arasında 512 kadının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve meme kanseri hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını ölçmeye yönelik literatür eşliğinde hazırladığımız anket yüz yüze görüşme metodu ile uygulanmış ve yanıtlardan elde edilen veriler kaydedilmiştir. Verilerin analizi ve değerlendirilmesinde IBM SPSS 21 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT UÇAR, Ö. Evaluation of Breast Cancer Awareness in Women 20 Years Old and Over Applying to the Family Medicine Polyclinic. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine, Medical Specialty Thesis, Eskişehir, 2021. The aim of our study is to determine the awareness level of women aged 20 and over who applied to the Family Medicine Polyclinic by evaluating their knowledge, attitudes and behaviors about breast cancer. Our study was conducted with the participation of 512 women between June 1, 2019 and January 1, 2020, after the approval of the Ethics Committee dated 28.05.2019 and number 25. The questionnaire, which we prepared along with the literature to measure the socio-demographic characteristics of the participants and their knowledge, attitudes and behaviors about breast cancer, was applied by face-to-face interview method and the data obtained from the answers were recorded. IBM SPSS 21 program was used to analyze and evaluate the data.