S.B.Ü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran kadınların meme kanseri konusunda bilgi ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and behaviors of the women applying to the family physician polyclinic of The Ministry of Health Universty Okmeydani Training and Research Hospital on breast cancer
  1. Tez No: 491979
  2. Yazar: REVNAK EDA ALKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Dünyada meme kanseri kadınlarda görülen kanser türleri arasında ilk sıradadır. Kanser nedeniyle oluşan ölümlerde ise akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Meme kanserinde erken tanı, tedaviyi kolaylaştırmakta ve hastanın yaşam süresini uzatmaktadır. Meme kanserinin erken tanısında, mammografi, klinik meme muayenesi ve kendi kendine meme muayenesi (KKMM) önerilmektedir. Bu araştırma Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran kadınların meme kanseri ve erken tanı yöntemlerine ilişkin bilgi ve davranışlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. GEREÇ-YÖNTEM: Tanımlayıcı tipteki araştırma Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 18 yaş üzeri 200 kadın hasta ile yapılmıştır. Çalışma 29.08.2017 - 29.10.2017 tarihleri arasında 2 aylık zaman diliminde yapılmış olup; veriler anket yöntemi kullanılarak katılımcılarla yüz yüze görüşme şeklinde alınmıştır. Gözlemsel nitelikte, kesitsel, tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Verilerin değerlendirmesinde SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılmıştır. Verileri değerlendirirken tanımlayıcı istatistiksel metodlarının (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, oran, minimum, maksimum) yanı sıra nicel verilerin karşılaştırılmasındaki ki kare testi, Fisher's Exact test ve Continuity (Yates)düzeltmesi kullanıldı. BULGULAR: Araştırmaya 200 kadın katılmış olup, yaş ortalaması 35.92±10.94'dir.Araştırmaya katılanların % 64.5'i'i KKMM hakkında bilgi sahibidir ve %38'i KKMM uygulaması yapmaktadır. Kadınların %15'i yaptığı KKMM'ni doğru uyguladıklarından eminken, %16'sı pek emin değildir. Kadınların yalnızca %11,5'i ayda bir kez yaptığını belirtmiştir. Kadınların %26,5'i klinik meme muayenesi, %16'sı mamografi yaptırmıştır. Kadınların çoğunluğu bu yöntemlerden hiçbirini yaptırmadığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION-AIM: Breast cancer is the most common type of cancer in women throughout the world. It is the second leading cause of cancer related deaths, after lung cancer.Early diagnosis of breast cancer facilitates treatment and increases survival. It is recommended that mammography, clinical breast examination and breast self examination should be performed for early diagnosis of breast cancer.In this study, it was aimed to assess the behaviours and the knowledge of the womenapplying to the Family Physician polyclinic of Okmeydanı Training and Research Hospital about the breast cancer and early diagnosis methods. TOOL-METHOD: The descriptive type of the research has been conducted with the 200 woman patients of the over 18 age who have applied to the Okmeydanı Training and Research Hospital Family Physician Polyclinic.The study was carried out between the dates of 29.08.2017 – 29.10.2017 within the period of 2 months and the data were collected face-to-face using the questionnaire method.It is an observational, cross-sectional, descriptive type of study.In the evaluation of the data SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) has been utilized. Evaluating the data, in addition to the descriptive statistical methods (average, standard deviation, median, frequency, ratio, minimum, maximum), chi-square test, Fisher's Exact test ve Continuity (Yates) was used for the comparison of quantitative data . FINDINGS: 200 women participated in the study with a mean age of35.92±10.94. Sixty four point five percent of participants had information about breast self exam and theirs thirty eight percent used to practice breast self exam. Fifteen percent of self women were sure about their practice, but %16 were not. Only 11.5% of women practiced it once a month.26.5% of women had clinical breast examination, 16% had mammography. Most of the women did not perform any of these methods.