Negative information fusion for gaussian process based three-dimensional extended target tracking
Gauss süreçleri bazlı üç boyutlu genişletilmiş hedef takibi için negatif bilgi birleştirmesi
- Tez No: 672849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Genişletilmiş hedef takibi hedef boyutlarının yanı sıra konum, hız, yönelim bilgilerinin de bir arada kestirimine denir. Bu tezde, Gauss süreçleri tabanlı genişletilmiş hedef takibi metotlarının performansları karşılaştırılmaktadır. Buna ek olarak, negatif bilgi birleştirmesinin üç boyutlu nokta bulutu verilerinden daha iyi boyut kestirimi yapılmasında kullanılması hakkında bir metot önerilmektedir. Önerilen algoritmanın performansını göstermek için geniş kapsamlı benzetimler gerçekleştirilmiştir. Yapılan tüm benzetimler modüler bir ortamda gerçekleştirilmiş olup, farklı senaryoların kolayca entegre edilebilmesi ve farklı metotların performanslarının kolay bir şekilde karşılaştırılması hedeflenmiştir. Hem temsili hem de gerçek veri setinden alınan sonuçlarla algoritmanın performans karşılaştırması daha iyi bir şekilde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Extended target tracking refers to the estimation of extent of a target as well as its position, kinematics, and orientation. In this thesis, we compare performances of Gaussian process based extended target tracking methods. Additionally, we propose a method that uses negative information fusion in three-dimensional point cloud data to enhance extent estimates of the target. Wide-ranging simulations are carried out to demonstrate the performance of the proposed algorithm. All simulations are carried out on a modular environment to be able to easily integrate different scenarios and compare the performances of the different methods. Results are obtained with both simulated and real data to attain better performance comparisons.