Yunanistan deneyimi ışığında Türk vergi sisteminin Avrupa Birliği'ne uyumu
Harmonization of Turkish tax system to the European Union in the light of the greek experience
  1. Tez No: 672853
  2. Yazar: NTILEK ILIAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu tezin amacı; Türkiye'nin AB üyeliği halinde, vergi uyumlaştırmasının gelecekteki yönünü analiz etmek, olası uyumsuzlukları göz önüne sermek ve söz konusu sorunların giderilmesine yönelik çözüm önerileri geliştirmektir. Bu amaçla, Yunanistan'ın deneyiminden faydalanarak Türkiye için uyum sürecine ilişkin çıkarımlarda bulunulmuştur. Tez, Yunanistan incelemesi ile Türkiye'nin üyelik halindeki vergi uyumunun yönünü açığa çıkaran ilk bilimsel çalışmadır. Yunanistan örneğinin seçilmesinde; her iki ülkenin vergiye bakış açısının ve vergi uyumunun benzer olması ile ilgili ülkenin sisteminin rahat incelenebilirliği dikkate alınmıştır. Yunanistan'ın ABAD önünde neredeyse verginin her alanında dava sahibi olması da söz konusu örneğin önemini arttırmaktadır. İlgili davaların Türk bilimsel literatüründe ilk defa kullanılıyor olması literatüre özgün bir katkı sağlamaktadır. Tezde; Avrupa Komisyonu'nun özellikle ülkelerin dolaysız vergi sistemlerinin farklılığından kaynaklanan anormallikleri, vergi uyumlaştırması olmaksızın, ulusal kuralların yakınlaştırılmasıyla ele almaya çalıştığı bulgusu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, üye devletlerin vergi uyumu alanında tam olarak özgür bırakıldığı sonucuna varmak da yanlış olacaktır. Ayrıca tezde incelenen davalardan anlaşıldığı üzere; ABAD kararları vergi uyumunun gerçek lokomotifi niteliğindedir. AB ve ABAD vergilendirme gücünden yoksun olmakla birlikte, vergilendirme üzerine önemli bir düzenleyici kontrol uygularken daha sıkı kısıtlamalar getirmektedir. Bu nedenle, Yunanistan vergi davaları, Türkiye için başta dolaysız vergiler olmak üzere tüm vergilere ilişkin uyumlaştırmanın şekillenmesinde faydalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is; to analyze the future direction of tax harmonization, to reveal possible incompatibilities and to develop solutions to eliminate these problems for Turkey in the case of accession to the EU. For this purpose, Greece was chosen and by making use of the experience of the relevant country, inferences have been made regarding the harmonization process for Turkey. The thesis is the first scientific study to reveal the direction of Turkey's tax harmonization in membership with the Greek examination. While Greece was chosen as a sample for comparison; It has been taken into account that the tax compliance of both countries are similar and the system of the relevant country can be easily examined. In addition, Greece is one of the countries that infringes the EU tax rules the most and has cases in almost every area of tax before the European Court of Justice. This increases the importance of this sample. Cases in question are used for the first time in the Turkish scientific literature and makes a unique contribution to the literature. Another result of the thesis is; the European Commission endeavours to handle anomalies originating in the difference of national direct tax systems by the approximation of national rules, without harmonisation of the tax type. However, it would be wrong to come to the conclusion that member states have full freedom in this field. The CJEU decisions are the real engines of tax coordination. In addition; while lacking taxation power, EU and the CJEU impose stricter restrictions and exercise significant regulatory power over taxation. Therefore, Greek tax cases are beneficial for Turkey in shaping the harmonization of all taxes, especially direct taxes.