Yer karosu bünyesinde sinterleme sıcaklığının gözenek yapısı ve dağılımı üzerine olan etkileri
The effects of sintering temperature on pore structure and pore size distribution in porcelain tile
  1. Tez No: 672854
  2. Yazar: RAMAZAN DURGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ABALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Geçmişten günümüze kadar gelen ve yer kaplaması malzemesi olarak kullanılan sırlanmış porselen yer karolarında, teknolojinin ve tecrübelerin ışığında ebat, desen, şekil ve tasarım olarak değişimler ve gelişimler gözlenmektedir. Bu gelişimlerin yanı sıra, üretim aşamalarında hammadde kaynaklı sorunlar yaşanmakta ve standartların dışına çıkan ürünler hem işletmelere prestij hem de maddi olarak sorun teşkil etmektedir. Bu çalışmada sinterleme sıcaklığının gözenek yapısı ve gözenek boyut dağılımı üzerine olan etkisi araştırıldı. Etili Seramik yer karosu üretim hattında kullanılan reçetedeki hammaddeler karıştırma ve kurutma işlemlerinden sonra farklı sıcaklıklarda kalsine edildi ve daha sonra şekillendirmeden sonra tekrar farklı sıcaklıklarda sinterlendi. Jet değirmenlere yapılan yüklemeler, hammaddelerin % rutubetleri hesaplanarak yapıldı. Hazırlanan kompozisyon jet değirmenlerde öğütülmüş seramik çamuru haline getirildi. Seramik çamuru etüvde kurutuldu. Öncelikle tozlar 800°C, 900°C ve 1000°C sıcaklıklarda kalsine edildi, daha sonra kalsine edilmiş tozlar 200 bar basınç altında preslenerek 1100°C, 1150°C, ve 1200°C sıcaklıklarda sinterlendi. Numunelerin su emme, pişme küçülmesi (boyutsal ve yüzeysel) ve eğilme mukavemeti değerleri ölçüldü. Mikroyapı, mineralojik analiz ve gözenek boyut ve dağılımları incelendi.
Özet (Çeviri)
Changes and developments in size, pattern, shape and design are observed in the light of technology and experience in glazed porcelain tiles used as whiteware material. In addition to these developments, there are problems due to the raw material in the production stages and there is prestige and financial loss for businesses in non-standard products. In this study, the effect of sintering temperature on pore structure and pore size distribution was investigated. The raw materials in the recipe used in the Etili Ceramic floor tile production line were calcined at different temperatures after mixing and drying, and sintered again at different temperatures after shaping. The loading to the jet mills was made by calculating the moisture content of the raw materials. Ceramic slurry was obtained by grinding the prepared composition in jet mills. Ceramic slurry was dried in the oven. First, the powders were calcined at 800°C, 900°C and 1000°C temperatures, then the calcined powders were pressed under 200 bar pressure and sintered at 1100°C, 1150°C, and 1200°C temperatures. Water absorption, firing shrinkage (dimensional and superficial) and flexural strength values of the samples were measured. Microstructure, mineralogical analysis and pore size distributions were examined.