Exploration of the coping strategies for consumer confusion through perceived risk and an application
Tüketicinin kafa karışıklığı ile başa çıkma stratejilerinin algılanan risk faktörleri ile açıklanması ve bir uygulama
- Tez No: 672855
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANYERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Üretim ve kitle iletişim araçlarının gelişmesi ve kapitalizmin güçlenmesi ile birlikte tüketim kültürü de gittikçe yayılmaktadır. Öyle ki günlük hayatımızın tüketim etrafında şekillendiğini söylemek mümkündür. Böyle bir ortamda ürün, hizmet, marka ve alternatiflerin çoğalması, internet ve sosyal medya kullanımın artması, teknolojinin getirdiği sorunlar, markalara olan güvenin azalması, bilgi birikiminin artması ve aşırı bilgi yükü gibi birçok neden, kitle iletişim araçlarının etkisiyle tüketicilerin daha fazla kafa karışıklığı yaşamasına sebep olmaktadır. Bu kafa karışıklığından kurtulmak için ise tüketicilerin farklı yöntemlere başvurduğu görülmektedir. Bu sorundan yola çıkan çalışmamız, tüketicilerin en fazla kafa karışıklığı yaşadığı ürün veya hizmetleri seçmelerini sağlayıp bu ürünlere yönelik ne tür bir kafa karışıklığı yaşadıklarını, bu ürünlere yönelik algıladıkları risk faktörlerini ve bununla nasıl başa çıktıklarını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın teorik bölümünde;“Tüketici Kafa Karışıklığı”,“Tüketici Kafa Karışıklığı Eğilimi”,“Algılanan Risk Faktörleri”,“Tüketici Kafa Karışıklığıyla Başa Çıkma Stratejileri”ve“Kafa Karışıklığını Azaltma”gibi başlıklarla tüketici kafa karışıklığı olgusu tüm boyutlarıyla ele alınmıştır. Uygulama bölümünde ise tüketicilerin, çalışma kapsamında seçilen ürün ve hizmetler için algıladıkları risk grupları ve seviyeleri belirlenmiş ve bununla başa çıkma stratejileri ele alınmıştır. Yapılan geniş literatür taraması ve ortaya koymuş olduğu analiz biçimiyle, çalışmamızın literatüre katkı sağlaması ve kendisinden sonra yapılacak olan diğer çalışmalara yol gösterici olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of production and mass media and the strengthening of capitalism, consumption culture is spreading day by day. So that it is possible to say that our daily life is shaped around consumption. In such an environment, many reasons such as the proliferation of products, services, brands and alternatives, the increase of the usage of internet and social media, the problems brought by technology, the decrease in the trust in the brands, the increase in information and excessive information load with the effect of mass media cause consumers to experience more confusion. In order to get rid of this confusion, it is seen that consumers resort to different methods. Based on this problem, this study aims to enable consumers to choose the products or services with which they are most confused, to investigate what kind of confusion they have about these products, the risk factors they perceive for these products, and how they deal with this situation. In the theoretical part of the study, with headings such as“The Causes of Consumer Confusion”,“The Dimensions of Consumer Confusion”,“Consumer Perceived Risk Factors”,“Dimensions of Perceived Risk”and“Coping Strategies with Consumer Confusion & Confusion Reduction”, the phenomenon of consumer confusion is addressed in all aspects. In the application part, the risk groups and levels perceived by the consumers for the products and services selected within the scope of the study were determined and the strategies to cope with this were analyzed and discussed. It is hoped that this study will contribute to the literature with its extensive literature review and the form of analysis it has revealed and will guide other studies to be conducted afterwards.