40Ar (p,p)40Ar esnek saçılmasının 22.6, 27.5, 30.0 ve 36.7 MeV proton enerjilerinde optiksel model analizi
- Tez No: 67293
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ T. OKUMUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu çalışma, Kanada'nın Manitoba Üniversitesi Siklotron Laboratuar'ında 22.6, 27.5, 30.0 ve 36.7 MeV proton enerjilerindeki p-40Ar esnek saçılmasına ait 18°- 165° kütle merkezi açılarında ölçülmüş ve bana sağlanmış olan differansiyel tesir kesitlerinin MAGALI bilgisayar programı ile yapılan nükleer optiksel model analizini kapsamaktadır. Çalışmada, p-40Ar esnek saçılmasına ait deneysel differansiyel tesir kesit değerlerine en iyi uyumu sağlayan optiksel model parametreleri bulundu. Aynı zamanda geri açı probleminin çözümü için, yörüngesel açısal momentum, /-ye bağlı potansiyel terimi eklenerek daha iyi uyumlar elde edildi ve geri açı probleminin çözümü için I-ye bağlı potansiyel teriminin gerekli olduğu fikri desteklendi. Ayrıca, deneysel differansiyel tesir kesitlerine en iyi uyan parametreler kullanılarak sözkonusu enerjilerdeki proton analiz gücü değerleri elde edildi. Hesaplanan proton analiz gücü değerlerinin varolan yalan enerjilerdeki deneysel sonuçlarla kalitatif olarak uyumlu olduğu görüldü. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study involves the nuclear optical model analysis of the differential cross sections data for p-40Ar elastic scattering which were taken at center of mass angles between 18° and 165° and proton energies of 22.6, 27.5, 30.0 and 36.7 MeV in Cyclotron Laboratory of Manitoba University, Canada and were provided to me. In the optical model analysis MAGALI computer program was used. In the study, the optical potential parameters corresponding to the best fit to the experimental differential cross sections data for p-40Ar elastic scattering were determined. Also the orbital angular momentum, /-dependent potential term were added to solve the back angle problem. This produced better fits at back angles and supported the idea that an /-dependent potential term is necessary for solution of back angle problem In addition, the parameters for the best fits to experimental differential cross sections data were used to predict the proton analysing power values at the corresponding energies. These calculated proton analysing powers qualitatively in good agreement with the experimental results present at resonably close energies.