Doğa görünümlerinin sanal uzaya yansımasının dijital sanat bağlamında incelenmesi
Analysis of the reflection of nature scenes to virtual space in the context of digital art
  1. Tez No: 672950
  2. Yazar: RAMAZAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLDANE ARAZ AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
20. yy. ortalarından itibaren sanatçıların malzeme arayışına girdiği ve çalışmalarında birçok farklı yöntemi kullandıkları görülmektedir. Bilgisayar sistemlerindeki gelişim, medya araçlarının sanatçılar tarafından kullanılması fikrini doğurmuş ve sanatçının imgesini yansıtmada bir palet olma niteliği kazandırmıştır. Bu araçlar doğa görünümlerinin yansıtılması sürecinde aktif rol oynamakta ve sanatçılara yeni olanaklar sağlamaktadır. Sanatın var oluşundan beri esin kaynağı olarak yer alan doğa, sanat ve bilim gibi birçok alan için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu homojen yapı içerisinde gelişen 'Dijital Sanat' kavramı farklı disiplinlerde kullanılan yöntemlerin senteziyle gelişimine devam etmektedir. Bu araştırma, dijital sanat kapsamında çalışmalar yapan bireylerin doğa görünümlerini dijitalleştirme süreçlerini ve bu aşamada başvurulan fotogrametri yönteminin alandaki yansımalarını ele alan bir 'fenomenolojik araştırma' ile desenlenmiştir. Araştırma, sanal uzay koordinat sisteminde yaşam alanı oluşturma deneyimine sahip olan on üç katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, 'tam yapılandırılmış' formlara ek olarak 'doküman analizi' yöntemine de başvurulmuştur. Tam yapılandırılmış forma verilen yanıtlar 'tematik analiz' çerçevesinde analiz edilmiştir. Tematik analiz sonucunda elde edilen bulgular doküman analizi ve literatür taramasıyla desteklenmiştir. Araştırma sonucunda, fotogrametri yönteminin sanal uzaya varlık aktarma sürecindeki önemine ve dijital sanat alanına özgü kreatif gelişmelere katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the mid-20th century, it is seen that artists are seeking materials and use multiple different methods in their works. The development of computer systems has created the idea of using the media tools by the artists and such tools become a palette to reflect the image of the artist. These tools play an active role in the reflection of nature scenes and give new opportunities to artists. Nature is the source of inspiration since the existence of art is an indispensable source for various fields such as art and science.“Digital Art”concept that has developed in this homogenous structure continue to develop even further with the synthesis of methods used in different disciplines. This research has a“phenomologic research”pattern that considers the digitalization process of nature scenes by individuals working under the concept of digital art and reflections of the photogrammetry method addressed at this stage in this field. The research is conducted with thirteen participations with an experience of creating a living space in a virtual space coordinate system. In this research,“fully structured”forms as well as“document analysis”methods are applied. The answers to the structured form are analyzed under the“thematic analysis”frame. The findings obtained from the thematic analysis are supported with document analysis and literature review. As a result of this research, it is found that the photogrammetry method is important in the virtual space asset transfer process and contributed to creative developments unique to the digital art field.