Gravi-elektromanyetik alan denklemlerinin farklı bir kuaterniyonik temsili
A different quaternionic representation of gravi-electromagnetic field equations
  1. Tez No: 672990
  2. Yazar: İSMAİL AYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE KANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada fiziğin iki önemli alanını oluşturan elektromanyetizma ve çizgisel kütleçekim sistemleri kuaterniyon cebri kullanılarak çalışılmıştır. Bunun için hem kompleks hem de dual yapıları birlikte barındıran bir temsil ilk defa kullanılmıştır. Bu bağlamda yeni bir genel alan denklemi önerilerek, sırasıyla kaynak, dalga ve süreklilik denklemleri elde edilmiştir. Kuaterniyonik ilişkiler tek, basit ve uygun şekilde gösterilerek temsilin avantajı sunulmuştur. Ayrıca, kuaterniyonların matris temsilleri ele alınarak, dual ve kompleks yapıdaki kütleçekimsel elektromanyetizma denklemleri matris cebri kuralları çerçevesinde sistemin 8 × 8'lik gösterimlerine de ulaşılmıştır. Yapılan kuaterniyonik ve matris işlemlerinin birbirleriyle uyum içinde olduğu gözlenmiş ve sonuçların da vektör cebriyle tutarlılığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, electromagnetism and linear gravitational systems, which are two important fields of physics, have been studied using quaternion algebra. For this process, a representation that includes both complex and dual structures has been used for the first time. In this context, by proposing a new general field equation, source, wave and continuity equations are obtained, respectively. The advantage of representation is presented by showing the quaternionic relationships in a single, simple and convenient way. In addition, by considering the matrix representations of quaternions, gravi-electromagnetic equations in dual and complex structures have been written by using 8 × 8 representations of the system within the framework of matrix algebra rules. It has been observed that the quaternionic and matrix operations performed are in harmony with each other and the consistency of the results with vector algebra has been revealed.