Pre-service EFL teachers' technological competences
İngilizce öğretmen adaylarının teknoloji yeterlik seviyeleri
  1. Tez No: 672993
  2. Yazar: EMRULLAH AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı Milli Eğitim Bakanlığı teknoloji yeterlikleri kapsamında 4. Sınıf İngilizce öğretmenlerinin teknolojik yeterlikleri hakkında bilgi elde etmek, İngilizce öğretmen adaylarının görüşlerine göre en değer verilen teknolojik yeterliği ortaya çıkarmak ve İngilizce öğretmenlerinin teknolojik yeterlikleri hakkında görüşlerine ulaşmaktır. Birçok devlet ve özel üniversitelerden 161 4. sınıf İngilizce öğretmen adayına Teknoloji yeterlikleri ölçme anketi yöneltilmiştir. Teknoloji yeterlik ölçme anketi ile elde edilen veriler nicel ve nitel araştırma yöntemleri aynı anda kullanıldığı için karma yöntem ile analiz edilmiştir. Veriler toplandıktan sonra, her bir katılımcının ortalama teknolojik yeterlik değeri elde edilmiştir ve en değer verilen teknolojik yeterlikler analiz edilmiştir. Sonuçlar sadece üç katılımcı yeterli olarak sınıflandırılan yeterlik puanı alamazken, büyük çoğunluk yeterli teknoloji yeterlik puanına sahip olduğunu işaret ediyor. Dahası, sonuçlar bilgisayar kullanma yeterliği (27.33) en az değer verilen yeterlik olmasına karşın dil öğretimi için dijital materyal oluşturma (56.52 %) ve dil öğretimi için sınıf içi teknolojik aletleri (Akıllı tahta, projektör, dizüstü bilgisayar...) kullanma (54.66) iki en önemli yeterlik olduğunu göstermiştir. Ayrıca, katılımcıların görüşlerine göre, katılımcılar teknoloji kullanma becerilerini sürekli geliştirmeleri gerektiğine ve dil öğretiminde teknolojinin önemine inanıyorlar. Diğer yandan, katılımcılara göre, İngilizce öğretmenleri yeterli düzeyde teknoloji kullanma seviyesine sahip değiller ve üniversitelerdeki teknoloji kullanımı ile alakalı ders sayısı artırılmalı. Çalışmanın bulguları incelenip kuramsal ve eğitimsel öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to acquire insights into senior pre-service EFL teachers' technological competences based on the Ministry of National Education (MoNE). The current study also aims to find out senior pre-service EFL teachers' most desirable technological competences and gain precise knowledge about their perceptions of technology integration into education. Data of the study come from the Technological Competencies Scale (TCAS) given to 161 senior pre-service EFL teachers from various state and private universities. Data gained through TCAS were analyzed by applying the mixed method as both quantitative and qualitative data were investigated. After the data were gathered, the participants' average technology competency scores were acquired, and the most desirable technological competences were also analyzed. Results indicated that a high majority of the participants had adequate competency scores since only three of the participants lacked enough competency score to be categorized as adequate. Moreover, the results also showed that creating digital materials for language teaching (56.52 %) and using in-class technological tools for language teaching (smartboard, projector, laptop) (54.66) were the two most desirable technological competences, while computer literacy (27.33) was the least desirable competence. Furthermore, according to the participants' perceptions, they believed in the importance of improving technological skills and technology use in classes. On the other hand, several participants also noted that EFL teachers lacked enough technology competency levels, and courses related to technology use should be increased. The findings were discussed, and theoretical and pedagogical implications were offered.