Evaluating serum gdf-15 level in a group of hypertensive Iraqi patients on various drug therapy
Çeşitli ilaç tedavisi gören hipertansif Irak hastalarından oluşan bir grupta serum gdf-15 düzeyinin değerlendirilmesi
- Tez No: 673010
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
GDF-15 (Büyüme Farklılaşma Faktörü), gerilime alıcı bir sitokindir. Düzenli ve patolojik olarak oluşan kardiyak miyositler, adipositler, makrofajlar, endotel hücreleri ve vasküler endotel hücrelerinde ifade edilir. GDF-15 artar ve kardiyovasküler risk ile ilişkilidir. Araştırma, değişken süreli hipertansif hastalarda bazı antihipertansif ilaçların GDF-15 düzeyine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. 155 hipertansif düzeye sahip hasta grubu ve 40 sağlıklı bireyden oluşan hasta grubu. Hastaların ortalama yaş aralığı (45,75 yıl) idi. İlaçların GDF-15 konsantrasyonu üzerindeki etki tipinin kontrol grubu ile SPSS versiyon 25 kullanılarak tahmin edilmesinde, kontrol grubundaki GDF-15 konsantrasyonu ile ilaç tipi gruplarındaki GDF-15 konsantrasyonu arasında anlamlı bir korelasyon yoktu. , (ACE + ARBs inhibitörü, kalsiyum kanalı, b-bloker, bir ilaç kombinasyonu) p değeri eşittir (0.854, 0.558,0.213,0.401). anlamlı istatistik kriterlerinin p> 0,05 olduğunda dikkate alınması önemlidir. Ayrıca, GDF-15'in yaş ve vücut kitle indeksi ile tüm ilaç türlerinde ve tüm parametrelerde uyumlaştırılması arasında anlamlı bir ilişki yoktur. bu derlemede, hiçbir çalışmada antihipertansiyon ilaçlarının GDF-15 seviyesi üzerindeki etkisi tartışılmamıştır. Bu çalışmada, antihipertansif ilaçların varlığına bakılmaksızın, serum GDF-15'te çalışılan hipertansif popülasyondaki hipertansif hastalar arasında önemli bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
The GDF-15 (Growth Differentiation Factor) is a cytokine receptive to tension. It is mainly expressed in cardiac myocytes, adipocytes, macrophages, endothelial cells, and vascular endothelial cells that are regular and pathologically formed.GDF-15 increases, and is correlated with cardiovascular risk. The research aims to examine the effect of certain antihypertensive drugs on the level of GDF-15 in variable-duration hypertensive patients. The patient group included 155 subjects have a hypertensive level, and 40 healthy subjects. The mean range age of the patients was (45,75 year). In the estimation of the effect type of drugs on the concentration of GDF-15 with the control group using SPSS version 25. There was no significant correlation between GDF-15 concentration in the control group and GDF-15 concentration in the type of drug groups, (ACE+ARBs inhibitor, calcium channel, b-blocker, a combination of drugs) have p-value equal (0.854, 0.558,0.213,0.401). it is worthwhile that the criteria of meaningful statistics are considered when p>0.05, Also, there is no significant correlation between concertation of GDF-15 in all the types of drugs with age and body mass index and all parameters. in this review, no study has discussed the effect of antihypertension drugs on the level of GDF-15. In the current study, There are no significant differences between hypertensive patients in the studied hypertensive population in serum GDF-15, regardless of the level of the existence of antihypertensive drugs.