Tip-1 ve 2 Diabetus Mellitus gelişme riski üzerine insülin hormonu, bazı kimyasal belirteçler ve interlökin-6'nın etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of insulin hormone, some chemical markers andinterleukin-6 on the risk of developing Type-1 and 2 Diabetus Mellitus
- Tez No: 673011
- Danışmanlar: ASSOC. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Diabetes Mellitus, Tip – 1 ve Tip – 2 olarak ikiye ayrılan ve günden güne görülme sıklığı artan bir hastalıktır. Bu hastalığın nedenlerinin anlaşılması, hastalıkla mücadele etkinliğini ve hastalığı önleme kapasitesini artırmaktadır. Bu hastalık hakkında yapılan çalışmaların sayısı günden güne artmaktadır. Bu çalışmada, diyabet hastalığının gelişiminde, interlökin – 6 seviyesi ve diğer bazı biyokimyasal belirteçler incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar neticesinde, interlökin – 6 düzeyinin tip – 1 ve tip – 2 diyabet hastalarında yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, interlökin – 6 seviyesinin HbA1c ile ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir.Serum insülin seviyeleri ve IL 6, T2DM ve T1DM grubunda daha yüksek korelasyon iken T1DM, T2DM ve kontrol grupları arasında IL 6R anlamlı bir fark yoktutur. İnterlökin seviyesindeki artışın diyabet belirtisi olabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a disease that is divided into Type-1 and Type-2 and its incidence increases day by day. Understanding the causes of this disease increases its disease-fighting effectiveness and disease prevention capacity. The number of studies on this disease is increasing day by day. In this study, interleukin-6 level and some other biochemical markers in the development of diabetes were examined. As a result of the experimental studies, it was determined that the level of interleukin-6 is high in type-1 and type-2 diabetes patients. In addition, it has been found that interleukin-6 level is associated with HbA1c. While serum insulin levels and IL 6 were higher in the T2DM and T1DM groups, there was no significant difference in IL 6R between the T1DM, T2DM and control groups. It is considered that the increase in interleukin level may be a sign of diabetes.