Klasik müzikte piyano ile birlikte çalma ve söylemede teknolojinin önemi: Bir uygulama önerisi
The importance of technology in playing and singing together with the piano in classical music: An application suggestion
- Tez No: 673041
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CAN ÖZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Müzisyenlerin birlikte çalma ve söylemede bir eseri yorumlarken birçok konuda karar vermeleri gerekir. Denge, hız, gürlük ve yaratılmak istenen tınısal atmosfer gibi kararları belirlerken, sıklıkla piyano ile birlikte çalışmaya, çokseslilik içinde müziği bütün olarak duymaya ihtiyaç duyarlar ve eser daha iyi kavranmış olur. Çalışırken sürekli bir piyanist bulamayan müzisyenlerin, dijital ortamda piyano eşlik kayıtları ile zaman ve mekan kısıtlaması olmadan çalışabilmesinin, bu ihtiyaca büyük ölçüde destek sağlayacağı düşünülmektedir. Bu araştırma, klasik müzikte performans ve eğitim alanında kullanılabilecek dijital ortamda piyano eşlikli çalma ve çalışma olanağının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Musicians have to make many decisions when interpreting a piece in playing and singing together. While deciding on balance, tempo, dynamics and the atmosphere to be created, they often need to work with the piano, to hear the music as a whole in polyphony, and the work becomes better comprehended in this holism. It is envisioned that musicians who do not have a permanent piano accompanist in their work environment, can work with piano accompaniment recordings in a digital environment without time and space restrictions, which will greatly support this need. This research will contribute to the development and dissemination of the opportunity to play and work with piano accompaniment in a digital environment that can be used in the field of performance and education in classical music.