Çivili başlık kullanılan hastalarda farklı konsantrasyonlarda lidokain enjeksiyonunun postoperatif ağrıya etkisi
Effect of lidocain injection on postoperative pain in different concentrations in patients where a nailed head is used
  1. Tez No: 673052
  2. Yazar: HURİ YEŞİLDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE DİLEK İÇLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Hipofiz cerrahisinde kullanılan çivili başlık, cerrahi ekibe rahat bir çalışma ortamı sağlasa da, hastalarda hem peroperatif hem de postoperatif dönemde ciddi ağrıya neden olmaktadır. Biz bu çalışmada lidokainin % 0.5 ve % 1'lik farklı iki konsantrasyonunun, çivili başlık takılmasına bağlı ağrının neden olduğu hemodinamik yanıta ve postoperatif dönemde görülen ağrıya olan etkinliklerini karşılaştırdık. Gereç ve yöntem: Etik kurul onayı ve bilgilendirilmiş hasta onamı alındıktan sonra çalışmaya ASA II-III, 18-70 yaş aralığında, iki gruba ayrılmış elektif şartlarda transsfenoidal hipofiz adenomu eksizyonu planlanan 72 hasta dahil edildi. Hastalara indüksiyonda tiyopental, remifentanil ve rokuronyum bromür, idamede propofol- remifentanil infüzyonu (TİVA) kullanılarak genel anestezi uygulandı. Operasyon bitiminde hastalara iv 1 gr parasetamol ve hasta kontrollü analjezi yöntemi ile iv tramadol verilmesi planlandı. Hastalar operasyon öncesi kapalı zarf yöntemi ile LA 1 ve LA 2 grubu olarak iki gruba ayrıldı. LA 1 grubuna çivili başlık takılmadan önce çivilerin cilde penetre edileceği noktalara 3'er ml toplamda 9 ml olacak şekilde % 0.5 konsantrasyonda lidokain cilt infiltrasyonu şeklinde uygulandı. LA 2 grubuna ise aynı prosedür ile % 1 konsantrasyonda lidokain cilt infiltrasyonu şeklinde uygulandı. Çalışmanın ilk hedefi çivili başlık kullanılan hastalarda lidokainin farklı konsantrasyonlarının, postoperatif analjezik etkinliklerini ve tramadol tüketim miktarlarını karşılaştırmaktı. Diğer hedefler ise bu farklı konsantrasyonların, çivili başlık takılması sonucu görülen ağrının neden olduğu hemodinamik yanıta etkilerinin karşılaştırılması ve postoperatif dönemde görülen bulantı- kusma gibi yan etkileri kıyaslamaktı. Bulgular: Her iki grupta da çivili başlık takıldıktan sonra ölçülen kan basıncı ve kalp hızı değerleri preoperatif döneme göre daha düşük ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Although the spiked head-holder used in pituitary surgery provides a comfortable working environment for the surgical team, it causes serious pain in both the peroperative and postoperative periods. In this study, we compared the effectiveness of two concentrations of 0.5% and 1% lidocaine on the hemodynamic response caused by the pain associated with wearing a spiked cap and the pain seen in the postoperative period. Method: After obtaining the ethics committee approval and informed patient consent, 72 patients, ASA II-III, aged 18-70, who were planned to undergo transsphenoidal pituitary adenoma excision under elective conditions, were divided into two groups. General anesthesia was performed using thiopental, remifentanil and rocuronium bromide for induction and propofol-remifentanil infusion (TIVA) for maintenance. At the end of the operation, it was planned to give the patients iv 1 g paracetamol and iv tramadol by patient controlled analgesia method. The patients were divided into two groups as LA 1 and LA 2 groups using the closed envelope method before the operation. Before attaching the nail cap to the LA 1 group, a skin infiltration of 0.5% lidocaine was applied to the points where the nails would penetrate the skin, with 3 ml of 9 ml in total. In the LA 2 group, 1% concentration of lidocaine was applied as skin infiltration with the same procedure. The first goal of the study was to compare the different concentrations of lidocaine, postoperative analgesic efficacy, and tramadol consumption in patients with a nail cap. Other goals were to compare the effects of these different concentrations on the hemodynamic response caused by the pain caused by wearing the studded headgear and to compare the postoperative side effects such as nausea and vomiting. Results: In both groups, blood pressure and heart rate values measured after wearing the studded cap were lower than in the preoperative period.