Türkiye Crodicura (Mammalia:insectivora) populasyonlarının morfolojik, karyolojik özellikleri ve yayılışı
The Morphological and kayotypical characteristics of the populations of the genus of Crocidura (Mammalia:Insectiviro) and its distributions in Turkey
- Tez No: 67312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KEFELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye'de yayılış gösteren Crocidura populasyonlarının taksonomisini incelemek amacı ile, tip yerleri kayıt yerleri ve farklı coğrafik bölgelerden 357 adet canlı örnek toplanmıştır. Toplanan örneklerin karyolojik ve morfolojik özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. İncelenen özellikler, önce kendi aralarında, daha sonra da bu konuda çalışan araştırıcıların yayınladıkları karyolojik ve morfolojik özelliklerle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda, Türkiye'de, Crocidura suaveolens ile Crocidura leucodon populasyonlarının ve bunlara bağlı Crocidura leucodon persica ve Crocidura suaveolens dinnilü taksonlarının yayılış gösterdikleri tesbit edilmiştir. Bu taksonların karyolojik ve morfolojik özellikleri tanımlanmış ve yayılış haritaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
To investigate the taxonomy of Crocidura populations, which show distribution in Turkey, 357 pieces of a live samples from the type locality, record locality and from different geographic regions have been collected. The samples have been studied in detail for karyotypical and morphological characteristics. These studied characteristics have been firstly compared to each other and then they have been compared to the morphological and karyotypical characteristics published by researchers of this area. As a result of these comparisons in Turkey it has been found that the populations of Crocidura suaveolens and Crocidura leucodon and the taxons related to those, Crocidura leucodon persica and Crocidura suaveolens dinniki showed distribution. The karyotypical and morphological characteristics of those taxons have been given with their distribution maps.