Maydos Kilisetepe Höyüğü VII. tabaka seramikleri
Maydos Kilisetepe Mound VII. layer ceramics
- Tez No: 673151
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL SAZCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu çalışma, Gelibolu Yarımadası'nda ve bulunduğu bölge dolayısıyla kilit bir noktada yer alan Maydos Kilisetepe Höyüğü'nün, Orta Tunç Çağı Erken Dönemi'ne ait çanak çömleklerin kültürü, uzak ve yakın bölgeler ile etkileşimdeki rolünün bir değerlendirmesidir. Maydos Kilisetepe Höyüğü VII. Tabaka çanak çömlek buluntularının geneli göz önünde bulundurulduğunda, Batı ve Kuzeybatı Anadolu için tipik ve karakteristik olan mal grubu, form ve bezemelerin yanı sıra mahmuz kulplu maşrapalar, lades kemiği biçimli kulplar, parmak ve tırnak baskılı kaplar gibi Balkan kökenli seramikler de ele geçmiştir. Bu, kültürel etkileşimin varlığına ve Maydos Kilisetepe Höyüğü'nün, iki kıta arasındaki kilit noktalardan biri olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is an evaluation of the role of Maydos Kilisetepe Mound, which is located at a key point in Gelibolu Peninsula and due to its region, in the culture of Middle Bronze Age of Early Stage ceramics, corresponding to 2080 and 2000 BC, in interaction with distant and near regions. Considering the overall pottery finds, the typical and characteristic ware group, form and decoration for Western and Northwest Anatolia, as well as Balkan origin knobbed-handled mugs, wishbone shaped handles, finger and nail-impressed vessels were also unearthed in Layer VII of Maydos Kilisetepe Mound. This points to the existence of cultural interaction and that Maydos Kilisetepe Mound could be one of the key points between the two continents.