Akut kolanjit tanısı ile endoskopi retrograd kolanjio pankreotografi yapılan hastaların safra kültürlerinde üreyen mikrobiyal ajanlar, bu ajanların antibiyotik duyarlılıkları, hastanın klinik ve laboratuvarı ile ilişkisi
Microbial agents produced in bile cultures of patients undergoing endoscopic retrograde cholangio pancreatoraphy with diagnosis of acute cholangitis, these agents' antibiotic suscebtibility; and their relationships with clinic and laboratory of the patient
  1. Tez No: 673232
  2. Yazar: İNSAF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKİN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Akut kolanjit safra ağacının akut inflamasyonu ve enfeksiyonudur. En sık iki nedeni koledokolithiyazis ve benign biliyer darlıktır. Drenaja ek olarak antibiyoterapi ve destek tedaviye yanıt veren seyir yanında ciddi sepsis ve çoklu organ yetmezliği sonucunda ölümle sonuçlanan seyir de gösterebilir. Akut kolanjitin temel tedavisi biliyer drenaj olmakla birlikte en kısa zamanda ampirik antibiyotik başlanmalıdır. Biliyer drenaj sırasında safra örneği alınıp kültür çalışılmalı, kültürde üreyen etken ve antibiyogramına göre antimikrobial ajan devamına karar verilmelidir. Biz de çalışmamıza kolanjit nedeni ile ERCP yapılmış 163 hastayı retrospektif olarak hastane kayıtlarından taradık. Hastaların safra kültürlerinde üreyen ajanları ve bu ajanların antimikrobiyal duyarlılıklarını; kolanjit şiddeti, mortalite, hastanede yatış süresi, akut faz reaktanları ile ilişkisini inceledik. Çalışmamızın sonucunda tüm kolanjitli hasta populasyonunda Escherichia Coli (E.Coli)'nin safra kültüründe en sık üreyen ajan olduğunu; Enterococcus Faecium (Ent.faeceum) ile kolanjit şiddeti arasında anlamlı ilişki olduğunu; Tokyo 2018 kolanjit kriterlerine göre hesaplanan kolanjit şiddeti ve safra kültüründe Klebsiella Oxytoca (K.Oxytoca) üremesi olmasının hastanede yatış süresi ile ilişkili olduğunu; kolanjit şiddeti, semptom başlangıcı ile biliyer drenaj arasındaki sürenin uzunluğu, koledokolithiyazis dışı etyoloji varlığı ve daha önce kolanjit nedeni ile biliyer girişim öyküsünün olmasının mortalite üzerine anlamlı etkisi olduğunu tespit ettik. Anahtar Kelimeler; kolanjit, safra kültürü, antibiyotik duyarlılığı, endoskopik retrograd kolanjiopankreotografi, mortalite
Özet (Çeviri)
Acute cholangitis is an acute inflammation and infection of the biliary tree. The two most common causes are choledocholithiasis and benign biliary stricture. First treatment option is biliary drainage. In addition to drainage, it may show a course that responds to antibiotherapy and supportive treatment, as well as severe sepsis and death resulting in multiple organ failure. Although the main treatment of acute cholangitis is biliary drainage, empirical antibiotics should be started as soon as possible. During biliary drainage, bile sample should be taken and culture should be studied, and the continuation of antimicrobial agent should be decided according to the antibiogram and the reproductive agent. In our study we retrospectively scanned 163 patients who underwent ERCP for cholangitis from their hospital records. We examined the frequency of agents reproducing in bile cultures of patients and their antimicrobial susceptibility, cholangitis severity, mortality, length of hospital stay, and their relationship with acute phase reactants. As a result of our study, we found that in all patients with cholangitis, E. Coli was the most common agent in bile culture; there is a significant relationship between Ent. faecium and the severity of cholangitis; The severity of cholangitis which calculated according to the Tokyo 2018 cholangitis criteria and the presence of K. Oxytoca growth in the bile culture were related to the length of hospital stay; cholangitis severity, the length of time between the onset of symptoms and biliary drainage, candida spp. reproduction and previous history of biliary intervention due to cholangitis had a significant effect on mortality. Keywords; cholangitis, bile culture, antibiotic sensitivity, endoscopic retrograde cholangio pancreotography, mortality