Çalışanların nepotizm ve örgütsel adalet algısı ilişkisi: Ankara'da bir alan araştırması
Employees' nepotism and organizational justice perception of relationship: A field research in Ankara
- Tez No: 673237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada ana amaç çalışanların nepotizm ile örgütsel adalet algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Belirlenen bu amaç doğrultusunda bireylerin nepotizm ve örgütsel adalet algısına yönelik olan düşünceleri belirlenmiştir. Araştırma grubu Ankara ilinde yer alan milli eğitim bakanlığına bağlı okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında çalışanlar olarak belirlenmiştir. Belirlenen araştırma grubuna 450 ölçek formu gönderilmiştir. Gönderilen ölçek formlarından 300 ölçek formunun dönüşü sağlanmıştır. Elde edilen ölçeklerin bir kısmı araştırmanın veri tabanına uygun olmadığı için veri setine dahil edilmemiştir. Toplam 257 sağlıklı ölçek ile araştırmanın veri seti oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında kullanılacak veriler anket tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Düzenlenen ölçek formu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bireylerin demografik özelliklerine, ikinci bölümde nepotizm ile ilgili ifadelere ve üçüncü bölümde ise örgütsel adalet algılarına yönelik ifadelere yer verilmiştir. Ölçeklere verilen cevaplar SPSS25 programı ile hesaplanarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda nepotizm algısı ile örgütsel adalet algısı arasında istatiksel olarak anlamlı ve ters yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu iki değişken arasındaki ilişkide demografik faktörlerin etkileri incelenmiştir. Analizler sonucunda yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı, eğitim durumu gibi değişkenlerin etkisi bulunmazken mesleki kıdem, kurumdaki çalışma süresi, kurum türü, haftalık çalışma süresi, gelir ve kurum içi çalışma pozisyon gibi değişkenlerin etkilerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This goal is to examine the relationship between nepotism and organizational. Thoughts of nepotism and organizational justice thoughts of these learned purpose goals. Plan the research group personally from pre-school education, primary and secondary education institutions under the Ministry of National Education in Ankara province. 450 scales were sent to the determined research group. 300 scale forms were returned from the sent scale forms. The data set of the research was obtained with a total of 257 healthy scales. The questionnaire was obtained by researching to be used in the research. The regulated form consists of three parts. The questions regarding the demographic information of the first questions and the organizational justice perceptions in the second clue were placed and included. The responses to the scales were calculated and analyzed with the SPSS25 program. It can be revealed that there is a statistically significant and inverse relationship between the connection revealed in the hand and the perception of organizational justice. In addition, the effects of demographics on these two variables were examined. While there was no effect of variables such as age, gender, marital status, number of children, educational status, variables such as professional seniority, working time in the institution, institution type, working time, income and in-house position were found to have effects.