El Sistema'dan esinlenmiş çocuk senfoni orkestralarına uygun başlangıç düzeyinde viyolonsel eğitimine yönelik program tasarısı
The program proposal for beginner level cello education suitable for El Sistema inspired children's symphony orchestras
  1. Tez No: 673292
  2. Yazar: ELİF ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN EVRİM TUNCA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'deki El Sistema'dan esinlenmiş çocuk senfoni orkestralarında kullanılmak üzere, başlangıç düzeyinde viyolonsel eğitimine yönelik bir program tasarısı geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda çocuk senfoni orkestrasının ihtiyaçlarının belirlenmesi ve başlangıç düzeyinde beklenen çalma becerilerinin neler olduğu önemsenmiştir. Çocuk senfoni orkestraları için yazılmış başlangıç düzeyinde Türkçe bir eğitim materyalinin bulunmaması araştırmanın problemi olarak belirlenmiştir. Program tasarısı oluşturulmadan önce, profesyonel viyolonsel eğitimine yönelik olarak yazılmış başlangıç düzeyinde eğitim materyalleri incelenmiştir. Bu materyallerin kapsamları ve zorluk derecelerinin El Sistema'dan esinlenmiş senfoni orkestralarında kullanılmaya uygun olmadığı saptanmıştır. Program tasarısı geliştirilmeden önce yapılan görüşmeler ile Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Fevzi Çakmak Yaylı Çalgılar Orkestrası'nın ihtiyaçları belirlenmiştir. Başlangıç yılında çalınan orkestra repertuvarı incelenmiş, bu repertuvarı çalmak için kazanılması gereken beceriler göz önünde bulundurularak ilk üç aylık süreç içinde öğrencilerin çalma biçimleri ile ilgili en sık karşılaşılan problemlere çözümler aranmıştır. Karşılaşılan ve karşılaşılması olası problemlerin ortadan kaldırılmasına yönelik bir program tasarısı oluşturulmuştur. Program tasarısının uygulanma aşamasında gözlem ve görüşmeler yolu ile tasarının olumlu yönleri belirlenmiş, kapsamı ve zorluk derecesi tekrar değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler ve uzman görüşlerinin ışığında tasarının revize edilmesine katkı sağlayacak sonuçlar araştırmada paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to design an education program proposal for cello education as a beginner-level at the El Sistema inspired children's symphony orchestras in Turkey. For this purpose, determining the learning needs of the children's symphony orchestra and the playing skills expected at the beginner level were considered. The problem of the study was identified to be the lack of beginner-level Turkish educational material written for El Sistema inspired children's symphony orchestras. Before preparing the program proposal, beginner-level study materials for professional cello training were examined. It has been determined that the scope and difficulty levels of these materials are not suitable for use in El Sistema inspired children orchestras. The needs of Fevzi Çakmak String Orchestra of Eskişehir Tepebaşı Municipality were defined with the meetings held before the program proposal developed. The orchestra repertoire played in the beginning year was examined, and solutions were sought for the most common problems related to students' playing needs in the first three months, considering the skills to be acquired to play this repertoire. A program proposal was created to eliminate the encountered and potential problems. During the implementation phase of the program, the positive aspects of the proposal were determined through observations and interviews, and its scope and difficulty level were re-evaluated. In the light of the obtained data and expert opinions, the results that will contribute to the revision of the proposal have been shared in the research.