İntihara yönlendirme suçları
Crimes of directing to suicide
  1. Tez No: 673317
  2. Yazar: ÖZÜMCAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ OKUYUCU ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun ikinci kitap, ikinci kısım ve birinci bölümünde intihara yönlendirme suçları düzenlenmiştir.“İntihara yönlendirme”kenar başlıklı 84. madde, kişilerin hayat varlığını daha etkin bir biçimde korumak amacıyla ihdas edilmiştir. Bu çalışmada, aynı madde içerisinde düzenlenen, ancak, birbirinden farklı unsur ve özelliklere sahip olan suç tipleri incelenmiştir. Bu çalışma, söz konusu suçların detaylı bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda hazırlanan“İntihara Yönlendirme Suçları”başlıklı bu tez, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, intihar kavramının hukuki boyutu üzerinde durulmuş ve benzer kavramlarla olan farklılıklarına dikkat çekilmiştir. İkinci bölüm, Türk Ceza Kanunu'ndaki intihara yönlendirme suçlarına ayrılmış ve bu suçlar bu bölümde kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde,“intihara yönlendirme suçlarının ortaya çıkış biçimleri”başlığı altında; bu suçlara etki eden nedenler, teşebbüs ve gönüllü vazgeçme, iştirak, içtima konuları ele alınmıştır. Son olarak, bu suçlar; yaptırım, zamanaşımı ve muhakeme bakımından da incelenmiştir. Bu çalışmada, intihara yönlendirme suçlarına ilişkin öğretideki görüşlere, Yargıtay ve Bölge Adliye Mahkemesi kararlarına sıklıkla yer verilmiştir. Bu kararlar irdelenmiş ve öğretide savunulan görüşlerle birlikte tartışmalı hususlar aktarılmıştır. Bu metot izlenirken, olması gereken hukuk bakımından yapılması gereken değişikliklere dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the second book, the second part, and the first chapter of the Turkish Penal Code numbered 5237, crimes of directing to suicide have been regulated. Article 84, with the“Directing to suicide”subheading, was created to protect the life asset of people more effectively. In this study, types of crimes regulated within the same article but having different elements and characteristics from each other were examined. This study aims to provide a detailed analysis of the aforementioned crimes. This thesis titled“Crimes of Directing to Suicide”, prepared in this context, consists of three main chapters. In the first chapter, the legal dimension of the concept of suicide is emphasized and its differences with similar concepts are pointed out. The second chapter is dedicated to the crimes of directing to suicide in the Turkish Penal Code, and these crimes are examined thoroughly in this chapter. In the third chapter, under the heading“the forms of the emergence of crimes of directing to suicide”, the causes impacting these crimes, attempt, voluntary abandonment, consolidation, abetment issues were discussed. Finally, these crimes were also examined in terms of sanction, statute of limitations, and procedure. In this study, the opinions in the doctrine concerning the crimes of directing to suicide and the decisions of the Supreme Court and the Regional Court of Justice were frequently mentioned. These decisions were examined, and controversial issues were conveyed together with the views defended in the doctrine. While following this method, attention was drawn to the necessary changes to be made in terms of ideal law.