Elektronik ağızdan ağıza iletişimin satın alma davranışına etkisi: Kozmetik sektöründe bir araştırma
Effects of ewom on consumer's purchasing behaviour: A research about cosmetic sector
- Tez No: 673318
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDEGÜL BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüz dünyasında küreselleşme ve teknolojinin hızlı gelişimi ile müşteriler arasında bilgi paylaşımı önem kazanmıştır. İnternet ile birlikte, bilgi ve iletişim teknolojilerinin sundukları online mecralar, ağızdan ağıza iletişimin elektronik ağızdan ağıza iletişim haline gelmesine neden olmuştur. Kozmetik sektöründe de ihtiyacın belirlenmesinden, sayısız alternatif marka tercihi arasında tercih yapmaya kadar elektronik ağızdan ağıza iletişimin etkili olduğu görülmektedir. Bu araştırma kapsamında, kozmetik sektöründe elektronik ağızdan ağıza iletişimin satın alma davranışı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. 386 katılımcı ile nicel yöntemler ile gerçekleştirilen araştırma sonuçları, yorum sayısı, yoruma duyulan güven ve yorum kalitesinin satın alma davranışını olumlu yönde etkilediğini; yorum yapılana duyulan güvenin ise satın alma davranışını olumlu yönde etkilemediğini ve satın alma davranışını olumlu etkileyen faktörler arasında en fazla etkinin yorum sayısı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, sharing of information among customers has gained importance with the rapid development of globalization and technology. Along with the internet and information and communication technologies, online channels have converted word of mouth communication to electronic word-of-mouth communication. It is observed that electronic word of mouth communication is effective in the cosmetics industry to determine the need to choose among numerous alternative brand choices. Within the scope of this research, the effects of electronic word of mouth communication on purchasing behavior in the cosmetics industry were investigated. The results of the research conducted with 386 participants using quantitative methods show that the number of comments, trust in the comment and the quality of the comment positively affect the purchasing behavior; whereas the trust in the person who commented does not affect the purchasing behavior positively and the number of comments is the most effective factor to positively affect the purchasing behavior.