The architecture of coup-proofing security apparatuses: The legacy of Hafiz al-Assad in Syria
Darbelere karşı kullanılan istihbarat teşkilatlarının yapısı: Hafiz Esad'ın Suriye'deki mirası
  1. Tez No: 673342
  2. Yazar: MAAN ALMOHAMMAD ALKHODER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Otoriter rejimler, Suriye de olduğu gibi istihbarat teşkilatlarını darbelere karşı kendilerini koruma amacıyla uyguladıkları stratejiler için kullanırlar. Suriye istihbarat teşkilatlarının yapısı, diğer kurumlarla ilişkileri ve ülke dışındaki faaliyetleri bu politikaya hizmet edecek şekilde Hafız Esad tarafından düzenlenmiştir. Hafız Esad, karar alma yetkisini sadece kendisinde hasretmesi ve istihbarat teşkilatlarının doğrudan kendisine bağlaması, istihbarat teşkilatlarını ve şubelerini izole edilmiş adalar haline getirdi. Bu sebeple Hafız Esad darbelere karşı kendini koruma amaçlı stratejilerini uygulamada başarmıştı. Suriye deki istihbarat sistemi, Batılı istihbarat teşkilatlarından ve diğer istihbarat teşkilatlarından farklıdır. Hafız Esad profesyonel bir istihbarat teşkilatı inşa etmedi, ancak patrimonyal, verimli olmayan ve doğrudan kendisine bağlı olan bir kaç istihbarat teşkilatı ortaya çıkardı. Ve bu teşkilatları kullanarak komşu ülkelere komplo kurmaya çalıştı.
Özet (Çeviri)
Authoritarian regimes employ security apparatuses as a coup-proofing strategy, as in the case of Syria. The Syrian security apparatus's structure, relations with other institutions, and external hostile activities have been modified to serve this policy. By holding the decision-making process only by his hands, Hafiz al-Assad made security branches and agencies an isolated islands connected directly and exclusively to him. That gave him a high ability to apply a successful coup-proofing policy. From a security studies perspective, Syrian Al-Mukhabarat is distinctive and different from the western security-intelligence classification. Hafiz al-Assad did not build a professional security sector, but patrimonial non-efficient, separated security-intelligence executive agencies, supervised directly. Al-Assad also employed security apparatuses to intervene and conspire against neighboring states.