The effects of the use of games on speaking motivation in a foreign language context
Oyun kullanımının yabancı dil bağlamında konuşma motivasyonu üzerine etkisi
  1. Tez No: 673347
  2. Yazar: İNCİ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İngilizcenin yabancı dil olarak öğretiminde, oyunların etkileri ile yabancı dil öğrencilerinin konuşma motivasyonları arasındaki ilişkiyi ölçen çalışmaların sayıca sınırlı olduğu açıktır. Dolayısıyla bu çalışma amaçladığı iki hedefte bu konu üzerine yoğunlaşmıştır. İlki, Türk EFL öğrencilerinin konuşma motivasyon düzeyini ve oyunların onların konuşma motivasyonu düzeyine etkisini incelemektir. İkincisi, yabancı dil öğrencilerinin konuşma sınıflarında oyun kullanımına ilişkin algılarını ve demografik değişkenlerin konuşma motivasyonu ve algılanan oyun kullanım düzeyleri ile ilişkisini incelemektir. Araştırmada betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türk Yükseköğretim Kurulu'na bağlı üniversitelerde yabancı dil okullarında İngilizce hazırlık eğitimi almış 136 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler üç araçla toplanmıştır; bir arka plan anketi, 31 maddelik bir konuşma motivasyonu ölçeği ve 23 maddelik bir oyunlaştırma ölçeği. Verilerin analizi için SPSS programı aracılığıyla T-testi, ANOVA, Regresyon Analizi ve Pearson Korelasyon testleri yapılmıştır. Sonuçlar, yabancı dil öğrencilerinin çoğunlukla dış güdümlü ve orta derecede iç güdümlü konuşma motivasyonuna sahip olduğunu göstermektedir. Sonuçlar ayrıca, öğrencilerin oyun kullanımını çoğunlukla eğlenceli, orta derecede eğitici ve rekabetçi olarak algıladıklarını, ancak rozet kazanma veya liderlik tablosunda görünme gibi oyunlarda beklenen sonuçlara ulaşma ve oyunlara dahil olma algılarının çok düşük olduğunu göstermektedir. Ayrıca oyun kullanımının, yabancı dil öğrencilerinin iç güdümlü ve dış güdümlü konuşma motivasyonunu artırdığı görülmüştür. Ancak oyunlarda beklenen sonuçlara ulaşmaları ve oyunlara katılmaları beklendikçe konuşma konusunda güdülenememenin arttığı; yani konuşma motivasyonlarının azaldığı ortaya çıkmıştır. Son olarak, cinsiyet, yaş, başarı puanı, İngilizce seviyesi ve bölüm gibi demografik değişkenlerin de öğrencilerin konuşma motivasyon düzeyleri ve oyun kullanımına ilişkin algıları açısından önemli olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the English as a Foreign Language (EFL) context, there have been a limited number of studies measuring the correlation between the effects of games and EFL learners' speaking motivation. Therefore, this study centered on this issue with two aims. The first one was to examine the level of Turkish EFL learners' speaking motivation and the influence of games on EFL speaking motivation level. The second was to examine Turkish EFL learners' perceptions of the use of games in speaking classes and the relationship of demographic variables with the levels of speaking motivation and perceived use of games. A descriptive research model was used in the research. The sample group consisted of 136 university students who have received English preparatory education in foreign language schools at universities affiliated with the Turkish Council of Higher Education. Data were collected via three tools: a background questionnaire, a speaking motivation scale consisting of 31 items, and a gamification scale consisting of 23 items. T-test, ANOVA, Regression Analysis, and Pearson Correlation tests were employed via the SPSS software to analyze data. Results indicate that Turkish EFL learners have mostly extrinsic and moderately intrinsic speaking motivation. Results also demonstrate that they mostly perceive the use of games as entertaining, moderately perceive it as educative and competitive, but their perceptions of reaching the expected outcomes of the games like earning badges or appearing on the leaderboard and so on and getting engaged in the games are very low. It is found that the use of games increases the intrinsic and extrinsic speaking motivation of Turkish EFL learners (p=.000). However, it is also unveiled that the more they are expected to reach the outcomes of the games and get engaged in the games, the more their amotivation for speaking increases; namely, their speaking motivation decreases. Lastly, demographic variables such as gender, age, achievement score, English level, and department are significant in terms of learners' speaking motivation level and perceptions of the use of games.