The effect of script as a drama technique on self-confidence and language use
Bir drama tekniği olan konuşma metninin kendine güven ve dil kullanımına etkisi
  1. Tez No: 187626
  2. Yazar: HATİCE EDA GEBENLİLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
iiiÖZETBİR DRAMA TEKNİĞİ OLAN KONUŞMA METNİNİN KENDİNE GÜVENVE DİL KULLANIMINA ETKİSİGebenliler, Hatice Edaİngiliz Dili Eğitimi Anabilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Abdullah ERTAŞEylül-2006Bu tez öğrencilerin sınıfta uygulanan drama teknikleriyle ilgili fikirleriniöğrenmeye, konuşma metinlerinin uygulanmasından önce ve sonraki dil kullanımı vekendine güven seviyelerini belirlemeye, ve öğrencilerin dil kullanımı ve kendine güvenseviyelerini karşılaştırarak konuşma metinlerinin etkisini kanıtlamaya çalışmaktadır.Drama yapmaktır, drama olmaktır. Drama İletişimsel Yaklaşımın tamamlayıcıbir tekniğidir. Drama aktiviteleri rol yapmayı, oyunları, mimi, ısınma egzersizlerini vekonuşma metinlerini içerir. Konuşma metinleri konuşmaların, oyunların, filmlerin veyaradyo ve televizyon yayınlarının yazılı şeklidir. Drama aktivitelerinin ve konuşmametinlerinin pek çok psikolojik ve dilsel yararı vardır. Drama aktiviteleri öğretmen-öğrenci ilişkisini, motivasyonu, derse katılımı, sınıf atmosferini, sınıf idaresini, vekendine güveni olumlu etkiler. Sonuç olarak, öğrencilerin dil becerileri ve alanları,iletişimleri, yabancı kültürle ilgili bilgileri ve edinimleri artar.Bu çalışma öğrencilerin drama hakkındaki bilgilerini ve konuşma metinlerininöğrencilerin dil kullanımı ve kendine güven seviyelerine etkisini ortaya koymayıhedeflemektedir. Bu, aynı sınıflarda iki defa uygulanan bir anketle gerçekleştirilmiştir.İlk anket dört konuşma metininin kullanımından önce uygulanmıştır ve öğrencilerindrama, dil kullanımı ve kendine güvenle ilgili fikirlerini ortaya koymayı hedefleyen 33cümleden oluşmaktadır. Daha sonra, aynı sınıflarda (D 3ve D 20) bir ay boyunca dörtfarklı konuşma metini işlenmiştir. Konuşma metinleri derinlemesine ele alınmıştır.Bütün sınıf konuşma metinlerini kelime, gramer, telaffuz ve kültür bazında incelemiştir,dinleme, konuşma, okuma ve yazma aktiviteleri yapmıştır. Son olarak bazı gruplar sınıfönünde konuşma metinlerini sergilemiştir. Ardından, aynı anket öğrencilerin konuşmaivmetini kullanımı öncesi ve sonrası dil kullanımı ve kendine güven seviyelerindeki farkıyansıtmak ve konuşma metini kullanımının etkisini kanıtlamak için tekrar uygulanmıştır.İkinci anket dil kullanımı ve kendine güvenle ilgili 27 cümleden oluşmaktadır.Araştırmacı konuşma metini kullanımından önce öğrencilerin dramaya karşı olantutumlarını yansıtmayı hedeflediği için ikinci ankette drama kısmını içermemiştir. Bilgitoplama yöntemini tamamladıktan sonra, bütün anketler analiz edilmiş ve sonuçlaryorumlanmıştır. Anketlerin analizi pek çok öğrencinin drama hakkında bilgiye sahipolmasına rağmen, yeni bir konu öğrenirken veya yeni bir konuyla ilgili alıştırmayaparken drama kullanılmadığı için sınıfta drama tekniklerini kullanmaya alışkınolmadıklarını ortaya koymuştur. Anket sonuçları aynı zamanda öğrencilerin dilkullanımı ve kendine güven seviyelerinin konuşma metini kullanımından önce tatminkârolmazken konuşma metini kullanımından sonra bu seviyenin arttığını ortaya koymuştur.O halde konuşma metini kullanımının öğrencilerin dil kullanımı ve kendine güvenseviyelerinde olumlu bir etkisi olduğu iddia edilebilir. Sonuç olarak, bu tez, konuşmametinlerinin öğrencilerin dil kullanımı ve kendine güven seviyeleri üzerindeki olumluetkisini yansıtmakta başarılı olmuştur.Araştırmacı beşinci bölümde konuşma metinlerinin sınıf içindeuygulanabilmesini sağlayan örnek bir prosedür sunmuştur. Bir ay boyunca D 3 ve D 20sınıflarında dört farklı konuşma metni kullanılmıştır. Bu konuşma metinleri iki farklıkitaptan ve internetten alınmıştır. Konuşma metinleri belirli dil unsurlarındanoluşmaktadır. Bütün konuşma metinleri öğrencilerin daha önceden öğrendikleri gramerkonularını ve fonksiyonları içermektedir. Bütün sınıf öğretmenle birlikte konuşmametinleri üzerinde detaylı bir şekilde çalışmıştır ve öğrenciler sınıfta konuşma metninisunmuştur. Bir konuşma metnini işlemek dört veya beş saat tutmuştur. Ayrıca tezinsonunda araştırmacı diğer araştırmacılar için drama teknikleriyle ilgili tavsiyelerdebulunmuştur.
Özet (Çeviri)
iABSTRACTTHE EFFECT OF SCRIPT AS A DRAMA TECHNIQUE ON SELF-CONFIDENCE AND LANGUAGE USEGebenliler, Hatice EdaEnglish Language Teaching DepartmentSupervisor: Assist. Prof. Abdullah ERTAŞSeptember-2006This study tries to find out about the students? opinion on the use of dramatechniques in the classroom, to determine the students? level of language use and self-confidence after and before the application of the scripts, and to compare their languageuse and self-confidence levels in order to demonstrate the influence of the scripts.Drama is doing and being. Drama is a complementary technique of theCommunicative Approach. Drama activities include role-play, games, mime, warm-upexercises, and scripts. Scripts are the written form of a speech, play, film or broadcast.Drama activities and scripts have a lot of psychological and linguistic benefits. Dramaactivities positively affect teacher-student relationship, motivation, participation,classroom atmosphere, classroom management, and self-confidence. As a result,students? language skills and areas, communication, knowledge of a foreign culture andacquisition are enhanced.This study serves to demonstrate what students? knowledge of drama is, and theinfluence of scripts on the students? language use and self-confidence level. This isrealised through a questionnaire which was conducted twice in the same classes. Thefirst questionnaire was carried out before the use of four scripts, and it consisted of 33statements to reveal the opinions of the students on drama, language use, and self-confidence. Afterwards, four different scripts were covered in the same classes (D 3 andD 20) for a month. The scripts were exploited fully. The whole class worked onvocabulary, grammar, pronunciation, culture; they dealt with listening, reading,speaking, and writing activities, and they performed the scripts in front of the class.Next, the same questionnaire was conducted again to reflect the difference between pre-iiapplication and post-application in terms of language use and self-confidence in order todemonstrate the influence of the scripts. The second questionnaire consisted of 27statements on language use and self-confidence. Since the researcher tries to reflect thestudents? attitudes towards drama before the application of the scripts, she did notinclude statements on drama in the second questionnaire. Having completed the datacollection process, all the questionnaires were analysed and the results were interpreted.The analysis of the questionnaires illustrated that although most of the students had anidea of what drama was, they were not accustomed to using drama techniques in theclassroom as they were not exposed to drama while learning or practising new items.The results of the questionnaires also demonstrated that the students? language use andself-confidence level was not satisfactory before the application of the scripts while afterthe use of the scripts, their language use and self-confidence level had improved. Thus, itmay be claimed that the use of scripts had a positive effect on the students? level oflanguage use and self-confidence. To sum up, the thesis has proved to be successful indemonstrating the positive influence of scripts on the students? level of language use andself-confidence.The researcher has provided a procedure for implementing scripts in theclassroom in the fifth chapter. Four different scripts were utilised during a month in D 3and D 20 classes. They were taken from two different books and the Internet. The scriptsincluded particular language items. All of the scripts practised the grammar points andfunctions the students had learned. The whole class worked on the script in a detailedway with the teacher and they performed the scripts in the classroom. It took four to fivehours to cover a script. At the end of the thesis, the researcher has also given someadvice for other researchers about using drama techniques in their studies.