Taşınmaz satış vaadi sözleşmesi
Preliminary contract for real estate sale
- Tez No: 673416
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu doktora tezi kapsamında, ihdas edildiği günden bu yana Türk hukuk doktrinini meşgul eden bir müessese olan taşınmaz satış vaadi sözleşmesi incelenmiştir. Dört bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, taşınmaz satış vaadi sözleşmesinin hukuki niteliği tartışılmış, benzer hukuki kurumlardan farkları ortaya konularak uygulamadaki görünüm biçimleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, evvela taşınmaz satış vaadi sözleşmesinin tabi olduğu geçerlilik şartları, bilhassa şekil ve bu geçerlilik şekline aykırı yapılmasının sonuçları tartışılmış, akabinde de sözleşmenin esaslı unsurları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, taşınmaz satış vaadi sözleşmesinin hüküm ve sonuçları, ilkin sözleşmenin tarafları açısından ve bu sözleşmeden doğan hakkın şerh edilmiş olması durumunda da, üçüncü kişilere karşı etkisi bağlamında incelenmiştir. Taşınmaz satış vaadi sözleşmesinde borcun ifa edilmemesinin sonuçları da tezin üçüncü bölümü kapsamında ele alınmıştır. Tezin dördüncü bölümünde ise, taşınmaz satış vaadi sözleşmesinin sona ermesi incelenmiştir. / Doktrinde tartışma yaratan bazı hususlarda, konuya açıklık getirebilmek adına, konu ile ilgili İsviçre ve Alman hukukundaki değerlendirmelere de yer verilmeye çalışılmıştır. Uygulamada hangi alanlarda uyuşmazlıklar yaşandığının daha iyi anlaşılabilmesi için, tartışmalı konularla ilgili yargı kararlarından da yeri geldikçe örnekler verilmiş, uygulamada ortaya çıkan sorunlara çözüm yaklaşımları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis examines the preliminary contract for real estate sale, which, since its establishment, has been a subject of debate in Turkish legal doctrine. The thesis comprises four chapters. The first chapter discusses the legal composition of the preliminary contract for real estate sale and explores its different applications in practice by contrasting it with similar legal institutions. The second chapter has two parts: in the first, the formal conditions required for the validation of the preliminary contract for real estate sale and the consequences of non-compliance with such conditions are discussed; this is followed, secondly, by a discussion of the essential components of the contract. The third chapter discusses the terms of the preliminary contract for real estate sale with respect to the contracting parties. It then examines the consequences to third parties in the event that the contractual rights are annotated, before turning to the consequences of non-performance of obligation under the preliminary contract for real estate sale. The final chapter examines the termination of the preliminary contract for real estate sale. / In parts of this thesis, Swiss and German legal evaluations have been introduced in an attempt to achieve greater clarity of the issues. In order to establish where points of divergence occur in practice, examples of judicial decisions on disputed areas have been supplied where appropriate, and suggestions proposed for the resolution of issues arising in practice.