Taşınmaz satış vaadi sözleşmesi
Preliminary contract for real estate sale
- Tez No: 636692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SERT SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Taşınmaz satış vaadi, taraflarına taşınmaz satış sözleşmesinin kurulmasını talep edebilme yetkisi veren, tam iki tarafa borç yükleyen ve doktrinde ağırlıklı olarak kabul edildiği üzere bir ön sözleşmedir. Taşınmaz satış vaadi sözleşmeleri ile taraflar sözleşmeden doğan borcun yerine getirilmesi adına kişisel bir hakka sahiptir. Bu kişisel hak, tapu kütüğüne şerh ile birlikte ayni bir hak vasfı kazanmaz; ancak üçüncü kişilere karşı tıpkı ayni bir hak gibi kuvvete sahiptir. Taşınmaz satış vaadi sözleşmesi, tıpkı taşınmaz satış sözleşmesi gibi resmi şekilde düzenlenmektedir. Ancak taşınmaz satış sözleşmelerinden farklı olarak satış vaadi sözleşmelerini düzenleyen makam ise tapu memur ve muhafızları değil; noterlerdir. Taşınmaz satış vaadi sözleşmelerinde borcunu yerine getirmeyen vaat borçlusuna karşı tapu iptal ve tescil davası açılıp borcun hükmen yerine getirilmesi talep edilebilir. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sözleşmenin kurulması ve özellikle taşınmaz satış vaadi sözleşmesinin karakteristiği ve hukuki nitelendirilmesi üzerine inceleme yapılacaktır. Çalışmamızın ikinci bölümünde sözleşmenin hükümleri, sözleşmeden doğan borcun yerine getirilmemesi halinde tarafların birbirlerine karşı açabileceği davalar incelenecektir. Çalışmamızın son bölümünde ise sözleşmenin sona ermesi ile uyuşmazlığın çözümü için tarafların hangi çözüm yollarına başvurabileceği hakkında değerlendirmelerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Promise to sell of real property is a preliminary agreement that predominantly accepted in the doctrine, which empowers the parties to request the establishment of real property sales contract and imposes debt on both sides. The parties have a personal right to fulfil the debt arising from the contract with real property promise to sell contracts. This personal right does not qualify as a right in kind to the land registry with the annotation; however, it has power against third parties just like a right in kind. Real property promise to sell agreement is arranged officially, just like the real property sale contracts; however, unlike the real property sales contracts, the authorities regulating the promise to sell agreements are not the land registry officers and guards; are notaries. In the real property promise to sell agreements, the deed cancellation and registration case can be sued against the promise debtor who does not fulfil his debt and the debt can be requested to be fulfilled. Our study consists of three main sections. In the first part, an examination will be made on the establishment of the contract and especially on the characteristic and legal characterization of the real property promise to sell agreements. In the second part of our study, the provisions of the contract, the cases that the parties may sue against each other if the debt arising from the contract are not fulfilled, will be examined. In the last part of our study, evaluations will be made about which solutions can be used by the parties for the resolution of the dispute with the termination of the contract.