Klasik Türk edebiyatında Şem ü Pervane Motifi
The Pattern Of Candle And Mont In The Classical Turkish literature
- Tez No: 673469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK ARMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada ?şem?? ve ?pervâne? kelimelerinin anlamları verilmiş, ardından sahip oldukları özellikler bakımından aralarında ilişki kurulan unsurlar, örnek beyitlerle yorumlanarak şairlerin bakış açıları, ifade tarzları, beyitlerdeki çok anlamlılık ile Klasik edebiyatın anlam genişliği ve güzelliği ortaya koyulmuştur....Genellikle şem? ve pervane benzetilen olmalarına rağmen şem?in sevgili ve güzellik unsurlarıyla pervanenin de âşık ile karşılaştırıldığı beyitler verilerek sevgili ile aşığın üstünlüğü dile getirilirken ?şem?? ve ?pervâne?den yararlanıldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, meanings of the words ?şem? (candle)? and ?pervâne (moth)? were given and then, the elements that have been associated with them by their traits were interpreted with sample couplets then the beauty and polysemy of classical literature were revealed with the perspectives of poets , expression styles and polysemy in couplets...Although that the candle and moth are the mistaken ones, there are couplets that candle compared with elements of beauty and the moth compared with lover were given to show that they have benefited from ?şem? (candle)? and ?pervâne (moth)? while they are voicing the superiority of lover and love.