Otoyolların projelendirilmesinde jeodezik çalışmalar ve aplikasyon işlemleri
The Geodetic work in highway project and application proses
  1. Tez No: 67348
  2. Yazar: REFİK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER HALİS TOMBAKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi OTOYOLLARIN PROJELENDİRİLMESMDE JEODEZİK ÇALIŞMALAR VE APLİKASYON İŞLEMLERİ Refik ARSLAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fötogrametrî Anabilim Dalı Danışman : Prof. Ömer Halis TOMBAKLAR 1997, Sayfa : 136 Jüri : Prof. Abbas BARIŞKANER Prof. Ömer Halis TOMBAKLAR Yrd.Doç.Dr. Bayram TURGUT Bu çalışmada, ülkemizde henüz 30 yıllık bir geçmişe sahip olan otoyollarda yapılan jeodezik çalışmalar araştırılmıştır. Yolların tarihi çok eskilere dayanmasına karşın otoyollar, içinde bulunduğumuz yüzyılda başlamış ve gelişmiştir. Bu nedenle otoyollarda jeodezik çalışmaların, diğer yollarda yapılan çalışmalardan farklı olan kısımları ortaya konmaya çalışılmıştır. Konuyla ilgili literatür taranarak bu güne kadar yayınlanan kitap, makale, ders notu, lisansüstü tezleri, ansiklopedi, CD, otoyol yapımına ait şartnameler, yönetmelikler, şartnameler, örnek projeler, yerli ve yabancı geometrik standartlar v.b gibi kaynaklardan yararlanılmıştır, Bu çalışma on bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde otoyolların tarihi kısaca anlatıldıktan sonra, ulaştırma sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde tanımlar yapılmıştır. Üçüncü bölümde yolu kullananların genel karakterlerinden kısaca bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde taşıt hareketleri ve karayolu trafiği hakkında kısaca bilgi verilmiştir.Beşinci bölümde yolların kapasitesi ile ilgili tanımlar, hizmet hacmi ve ağır taşıtların otomobil eşdeğerlerinden bahsedilerek örnekler verilmiştir. Altıncı bölümde otoyol projesine esas olacak " Proje hızı irdelenerek, proje trafiği araştırılmış ve sayısal örneklerle desteklenmiştir. Yedinci bölümde otoyol geometrik standartları başlıklar halinde verilmiş ancak detayına inilmemiştir. Çünkü; geometrik standartlar, sekizinci bölümde ele alınmış ve incelenmiştir. Sekizinci bölümde otoyol yapımının aşamaları araştırılmıştır. Bu bölümde ön inceleme, etüd. ön rapor ve ön proje çalışmaları incelenerek işlem sırası belirlenmiştir. Yer kontrol noktalan tesis, ölçü ve hesaplan şartname ve yönetmeliklerde araştırılıp gerekli bağıntı ve şekillere yer verilmiştir. Otoyollarda gerek harita üretimi gerekse projelendirme işlemleri sayısal olarak yapıldığından; bu çalışma içerisinde fotogrametrik yönteme ve sayısal arazi modeline de değinilmiştir. Yatay ve düşey geometri elemanlarının hesabı için gerekli bağıntı ve tablolar incelenmiştir. Dokuzuncu bölümde yatay ve düşey sayısal aplikasyon incelenmiştir. Onuncu' bölümde sonuç ve önerilere yer verilmiştir. On birinci bölüm olarak da ekler bölümü hazırlanmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE GEODETIC WORKS IN HIGHWAYS PROJECT AND APLICATION PROSESS Refik ARSLAN Selçuk University Graduate Scool of Natural and Applied Sciences Departmint of Geodesy and Photogrammetry Supervisor : Prof. Ömer Halis TOMBAKLAR 1997, Page : 136 Jury : Prof. Abbas BARIŞKANER Prof.Ömer Halis TOMBAKLAR Yrd.Doc.Dr. Bayram TURGUT This study contains the geodetic studies on our highway Which dates back only thirty years. Despite the fact that the history of roads goes far back, highways started and developed in this century. So this study aimed at revealing the different aspects of geodetic studies from those of others. By looking into the literature of this topic, the books, articles, texbooks, MA thesis, encyclopaedias, CD, contracts, regulations, sample projects, native and foreign geometrik standarts, etc. Were resorted This study consists of ten divisions : In the first part, some account about transportation systems are presedent after the account about the history of highways, and in the second part, some terms are defined. In the thied, general characteristics of the road users are mentioned briefly. In the forth part, some brief information about vehicle course and road traffic is given. In the fifth part, some definitions about the capacityof roads, the bulk of srvice and equivalence of long vehicles are described and samples are given. Sixth part deals with highway projects deending on“ project speed”, and project traffic ise studied and supported with digital samples. In the seventh part highway geometric standards are given as titles, but not in detail. Because, these standarts are described and studied in the eighth part. In this part the order of operation is determined by looking into the studies of prior researches, studies, priorts, and prior projects. Placement of control points, measurements and caculations are investigated in contracts and regulations and necessary relations and forms are given. Since both map making and planning of highways are digitally made, in this study photometric method and digital area models are mentioned, too. Related tables and relations are studied for the calculation of vertical and horizantal geometrik elements. The ninth part studies the vertical and horizantal digital applications. The tenth part includes the results and suggestions. And the last part is part of appendix. in