Coğrafi bilgi sistemleri uygulamalarında ülkemizdeki durum
Geographic information system applications in Turkey
- Tez No: 67349
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ UYGULAMALARINDA ÜLKEMİZDEKİ DURUM Etem AKGÜNDÜZ Selçuk Üniversitesi ^ Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mehmet YERCİ 1997,82 sayfa Jüri: Prof. Dr. Mehmet YERCİ Doç.Dr. Z. Cevdet CAN Yrd.Doç.Dr. MERDİ Bilgisayar teknolojisinin hızlı gelişmesi neticesinde, karmaşık ve birbirinden farklı bilgilerin bir araya getirilmesi mümkün olmuştur. İşte, coğrafi bilgilerin bilgisayar ortamında birleştirilmesi ve sorgulanmasına COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ diyoruz. Bu konuda dünyadaki gelişmelere paralel olarak, ülkemizde özellikle kamu kuruluşlarının coğrafi bilgi sistemi kurma çalışmaları varda-. Altyapıyla ilgili kamu görevi yapan 8 kuruluş, coğrafi bilgi sistemi tabanlı bilgi sistemi kurmuş durumdadır. Ancak, bu kuruluşlar birbirinden bağımsız ve ferdi çalışmalarından dolayı bir bütünlük arz etmemektedir. Bu çalışmada, coğrafi bilgi sisteminin teknik yapışma değinilmiş ve söz konusu kuruluşlar tek tek incelenmiştir. Kuruluşların çalışmalarında ulaştıkları adımlarve bunlar arasındaki kıyaslama yapılmıştır. Kurumların, sistemi oluştururken ve şu an karşılaştıkları sorunlar irdelenmiştir. Ülkemizde, bütün bu çalışmaların nasıl birleştirilip, herkese açık bir sistemin kurulabilmesi için gerekli kriterler ortaya konmuştur. Ayrıca en çok kullanılan Coğrafi Bilgi Sistemi (Geografic Information System=GIS) yazılımı olan ARCINFO ve ARCVIEW programlarının çalışma sistemlerine ait bilgiler verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Coğrafi Bilgi Sistemi (Geografic Information System=GIS), Veri Tabam (Database), Donanım (Hardware), Yazılım (Software), Veri tabam formatı, İş istasyonu (Work Station), sayısallaştırıcı (Digitizer), Tarayıcı (scanner), Çizici (Plotter), Sayısal harita, tematik harita, tabaka.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis GEOGRAFIC INFORMATION SYSTEM APLICATIONS IN TURKEY EtemAKGÜNDÜZ Selçuk University Gradute School of Natural and Applied Sciences Department of Cecdssy and Phctogrammetry Supervisor: ProfDr. Mehmet YERCİ 1997,82 Page Jury: ProfDr. Mehmet YERCİ Doç.Dr. Z.Cevdet CAN Yrd.Doç.Dr. Ah ERDİ Connecting of complex and different information become possible as a result of fast development of computer tecnology. Geografic information system is also connecting and interrogating of geografic information by computer. In Turkey especially the public institutions have been working for establish geografic information system as connected with development in the world. 8 institutions which have worked on substructure have established geografic information system. However that institutions have worked independent of each other. Iu the research geografic information system as tecnique and of 8 the public institutions and comparing with each others have been done. While, the institutionsestablish system, problems of them have been' examined. Criterions have been formed for connecting that works and establishing a system which open everybody. Information interested in work system of ARC/INFO and ARCVIEW programs which is used very much on geografic information system has been given. Key Words : Geografic Information System (GIS), Database, Hardware, Software, database Format, Workstation, Digitizer, scanner, Plotter, Digital map, tematic map, layer. VI