I need you to send me the homework please: An analysis of adult esl learners' requestive emails to faculty
I need you to send me the homework please: İkinci dil olarak İngilizce öğrenen yetişkinlerin öğretim görevlilerine gönderdikleri rica e-postalarının analizi
- Tez No: 673487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE IŞIK GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, ikinci dil olarak İngilizce öğrenen yetişkinlerin, öğretim elemanlarına gönderdikleri rica e-postalarını araştırmaktadır. Çalışma yetişkin İngiliz dili öğrencilerinin öğretim elemanlarına gönderdikleri gerçek rica e-postalarda kullanılan rica stratejileri ile e-posta öğelerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu maksatla, Washington DC'de bulunan ve yetişkinlere eğitim veren bir devlet okulundaki dilde orta düzeydeki öğrencilerden 145 doğal oluşumlu rica e-postası toplanmıştır. Çalışma, doğrudanlık seviyesi, iç ve dış niteleyiciler, hitap biçimi, rica söylemi açısı ile e-posta öğelerini incelemektedir. Analiz, Blum-Kulka, House ve Kasper (1989) tarafından geliştirilen CCSARP çerçevesinin uyarlanmış modeline dayanarak gerçekleştirilmiştir. E-posta öğeleri ise Zhu (2012) tarafından geliştirilen çerçevenin uyarlanmış modeli ile incelenmiştir. Veriler, MAXQDA2020 yazılım paketi ile kodlanmış ve analiz edilmiştir. Sonuçlar, katılımcıların doğrudan rica stratejilerini ve ricalarını hafifletmek amacıyla 'lütfen' sözcüksel niteleyicisini kullanma eğiliminde olduklarını göstermiştir. Ayrıca, e-postaların birçoğunda başlangıç ve bitirme ifadelerinin bulunduğu ve bu ifadelerde daha gündelik bir üslup kullanıldığı saptanmıştır. Sonuç olarak, çalışmadan elde edilen bulgular, yetişkin dil öğrencilerinin öğretim elemanlarına resmi bir rica e-postası gönderebilmek için geliştirmesi gereken edimdilbilimsel becerileri vurgulamakta ve dijital okuryazarlık ile dilin edimsel yönünün ikinci dil olarak İngilizce müfredatlarına eklenmesinin yetişkin dil öğrencilerinin ihtiyaçlarına daha iyi hizmet edebileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The study at hand investigates adult ESL learners' request emails to the faculty. The study aims to reveal the request strategies and the use of email components in the authentic emails of adult ESL learners when sending a request email to the faculty. For this purpose, 145 naturally occurring request emails were collected from the intermediate level students at an adult public school in Washington DC. The study examines the level of directness, internal and external modification, forms of address, request perspectives and email components. The analysis was performed based on an adapted model of the CCSARP framework developed by (Blum-Kulka et al., 1989). The email components were analyzed with the adapted model of the framework developed by (Zhu, 2012a). The data were coded and analyzed with the MAXQDA2020 software package. The findings demonstrate the participants' tendency to use direct request strategies and the lexical modifier 'please' to mitigate their requests. Additionally, a more informal tone is identified in greetings and closings, which are preferred in most email messages. All in all, the findings highlighted the pragmalinguistic skills that adult ESL learners need to develop in order to send a formal request email to faculty and suggest that integrating digital literacy and the pragmatic aspect of language into ESL curricula can better serve the needs of adult ESL learners.