Düşük yoğunluklarda oksijen buharına ait hal denklemlerinin ikinci ve üçüncü virial katsayılarının bulunması
  1. Tez No: 67352
  2. Yazar: ŞAHİN ÜNLÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DÜŞÜK YOĞUNLUKLARDA OKSİJEN BUHARINA AİT HAL DENKLEMİNDEKİ İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ VİRİAL KATSAYILARININ BULUNMASI Şahin ÜNLÜER Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ali DEMİRTAŞ 1997, Sayfa: 40 Jüri: Prof. Dr. Ali DEMİRTAŞ Doç.Dr. Şevki DARENDELİOĞLU Doç.Dr. Mustafa KUMRU Bu çalışmada deneysel P, p verilerini kullanarak düşük yoğunluk bölgesinde Oksijen buharına ait hal denklemi elde edilmiştir. Bu hal denkleminden yararlanılarak düşük yoğunluk bölgesine ait ikinci, üçüncü virial katsayısı ifadeleri bulunmuştur. Bu ifadelerden değişik sıcaklıklarda ikinci, üçüncü virial katsayısı değerleri hesaplanmıştır. Bu değerler, değişik sıcaklıklarda hatalarıyla birlikte literatür değerleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca elde edilen hal denkleminden yararlanarak değişik sıcaklıklarda basınç değerleri hesaplanmıştır. Bu değerler deneysel ve literatür değerleri ile karşılaştırılarak hal denkleminin doğruluğuna bakılmıştır. Sonuçta hal denklemi ve virial katsayıları için iyi bir ifade bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Virial katsayısı, hal denklemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE FINDING OF THE SECOND and THIRD VIRIAL COEFFICIENTS AT THE EQUATION OF STATE OF OXYGEN VAPOUR AT LOW DENSITIES Şahin ÜNLÜER Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Physics Supervisor: Prof.Dr. Ali DEMİRTAŞ 1997, Page: 40 Jury: Prof.Dr. Ali DEMİRTAŞ Ass.Prof.Dr. Şevki DARENDELİO?LU Ass.Prof.Dr. Mustafa KUMRU In this study, by using the experimental P and p data, the equation of state of Oxygen vapour at the low density region was obtained. By means of this equation of state, second and third virial coefficients are associated with low density region. At various temperatures, the values of second and third virial coefficients were calculated by using these expressions. These values were compared with the literature values of various temperatures. Also, by means of the equation of state, at the various temperatures, pressure values were calculated. Comparing these values with the experimental and other reported values, the accuracy of equation of state was checked. Finally, a good expression for equation of state and virial coefficients were found. KEY WORDS: Virial coefficients, equation of state. 11