Kırşehir yöresi atık mermer tozu katkılı kendiliğinden yerleşen hafif betonların mühendislik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the engineering properties of self-compacting lightweight concrete with waste marble dust additive in Kırşehir region
- Tez No: 673520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında; doğal kaynaklarımızdan olan Nevşehir yöresine ait asidik pomza agrega olarak, endüstriyel atık olan ve Kırşehir yöresinden temin edilen atık mermer tozu farklı oranlarda (%0, %5, %10 ve %15) çimento ikame malzemesi olarak kullanılması sonucu kendiliğinden yerleşen hafif beton üretimi hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda üretilen numuneler fiziksel ve mekanik açıdan kendiliğinden yerleşen hafif betona göre daha üstün özellikli bir yapı malzemesi elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, kendiliğinden yerleşen hafif betonların taze ve sertleşmiş haldeki özellikleri incelenmiştir. Taze beton özelliklerini belirlemek için; taze beton birim hacim ağırlık, çökme-yayılma, V hunisi, L kutusu ve U kutusu deneyi ve taze beton birim hacim ağırlık deneyi yapılmıştır. Sertleşmiş beton özelliklerini belirlemek için ise, su emme, kuru birim ağırlık deneyi, basınç dayanımı deneyi, yarmada çekme dayanımı deneyleri uygulanmıştır. Çalışmada sonuç olarak; %15 oranında mermer tozu kullanımının uygun olacağı kendiliğinden yerleşen hafif beton üretiminde kullanılmasında herhangi bir sakınca olmadığı tespit edilmiştir. Mermer tozu gibi endüstriyel atıkların beton üretiminde kullanılması hem çevre kirliliği hem de sürdürülebilirlik açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; As acidic pumice, aggregate belonging to Nevşehir region, which is one of our natural resources, it is aimed to produce self-compacting lightweight concrete as a result of using waste marble powder, which is industrial waste and obtained from Kırşehir region, as cement replacement material in different ratios (0%, 5%, 10% and 15%). The samples produced as a result of the study were aimed to obtain a building material with a superior physical and mechanical properties compared to self-compacting lightweight concrete. In this context, the properties of self-compacting lightweight concretes in fresh and hardened form were investigated. To determine the fresh concrete properties; fresh concrete unit weight, slump-spreading, V funnel, L box and U box test and fresh concrete weight per unit of volume test were performed. In order to determine the hardened concrete properties, water absorption, dry unit weight test, compressive strength test, tensile split strength tests were applied. As a result of the study; It has been determined that the use of 15% marble powder is suitable for the production of self-compacting lightweight concrete. The use of industrial wastes such as marble dust in concrete production is important for both environmental pollution and sustainability.