İbadetler bağlamında Serahsî'nin Hanefî mezhebindeki tercihleri ve gerekçeleri
Serahsi's preferences and justifications in the Hanafi in the law of worship
  1. Tez No: 673600
  2. Yazar: MUNİBAH JOULHA AYNI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
“İbadetler Bağlamında Serahsî'nin Hanefî Mezhebindeki Tercihleri ve Gerekçeleri”isimli bu tez, bir giriş, iki bölüm ve bir istatistik ve değerlendirmeden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun önemi, sınırları ve araştırmanın yöntemi ile kaynakları belirtilmiştir. Birinci bölümde Mâverau'n-Nehir bölgesinin önde gelen fakihlerinden Serahsî'nin hayatı, hocaları, talebeleri, eserleri ve mezhep içindeki konumu ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Serahsî'nin Mebsût isimli eseri dikkate alınarak ibadet fıkhı bağlamındaki tercihleri ve tercihlerin gerekçeleri tespit edilmeye çalışılmış ve neticede derli toplu bir bilgi sunulmaya gayret edilmiştir. Bununla birlikte ihtiyaç görünen yerlerde de kısa değerlendirmeler yapılmıştır. Son olarak istatistik ve değerlendirme bölümünde Serahsî'nin hangi konuda hangi imamın görüşünü benimsediği, hangisini tercih etmediği maddeler halinde yazılmış ve böylece Serahsî'nin fıkhî tavrı ortaya koyulmaya çalışılarak Hanefî mezhebi içerisindeki konumuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Serahsi's Preferences and Justıfıcatıons In The Hanafi In The Law Of Worship sect consists of an introduction, two chapters, statistics and an evaluation. In the introduction part, the importance and limits of the subject and the method and sources of the research are stated. In the first part, the life, teachers, students, works and position of Serahsî, who is one of the leading scholars of the Maverau'n- Nehir region, are mentioned. In the second part, taking into account his work named Mebsût- it was tried to determine the views and preferences of Serahsî in the subject of the fiqh of worship, and was presented in a compact from. However, short evaluations were made where needed. Lastly, in the statistics and evaluation section, it is mentioned the idealogies of the imams which Serahsî has adopted as well as the ones he didn't. Thus, mentioning Serahsî's position in the Hanafi sect by trying to reveal his regal attitude.