Sürdürülebilir bir okul-aile iş birliğinin oluşturulmasında öğretmenlerin velilerden beklentileri
Expectations of teachers from parents in creating a sustainable school–family collaboration
  1. Tez No: 673601
  2. Yazar: MEHTAP ACAR ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ÇINKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sürdürülebilir bir okul aile iş birliğinin oluşturulmasında etkili öğretmen-veli iş birliği önemli rol oynamaktadır. Çocukların eğitsel ve öğretimsel açıdan başarılı olmalarında öğretmen ve velilerin çocuklara ve onların gereksinimlerine duyarlı olmaları ve duygusal yönden güçlü olmaları için desteklemeleri önemlidir. Bu nedenle sürdürülebilir bir okul aile iş birliğinin oluşturulmasında öğretmen ve velilerin beklentilerinin istenen düzeyde karşılanması gerekmektedir. Bu çalışmada Ankara ili dokuz merkez ilçeye (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan ve Yenimahalle) bağlı temel eğitim ve orta eğitim okullarında görev yapan öğretmen görüşlerinde dayalı olarak öğrenci velilerinin öğretmenlerin beklentilerini karşılama düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın örneklemini Ankara ili dokuz merkez ilçedeki görevli 358 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Sürdürülebilir Okul-Aile İşbirliğinin Oluşturulmasında Öğretmenlerin Velilerden Beklentileri”isimli ölçek ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21 programında çözümlenmiştir. Öğretmenlerin öğrenci velilerinden beklentilerine yönelik görüşleri aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri ile değerlendirilmiştir. Öğretmen görüşlerinin cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, okulla iletişim sıklığı değişkenlerine göre farklılaşma durumu bağımsız örneklemler t-testi ile incelenmiştir. Okul kademesi ve görev yapılan ilçe değişkenlerine göre görüşlerin farklılaşma durumu ise tek yönlü varyans analizi ile değerlenmiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgulara göre, öğretmenler velilerin genel olarak çocukların gelişimlerine katkı sağladıkları, çocukların eğitsel-öğretimsel başarılarını takip ettikleri ancak velilerin çocukları için okul dışında sosyal ve kültürel etkinlikler istenen düzeyde düzenlemedikleri görülmektedir. Araştırmada, öğretmenler velilerin okul çalışmalarına karşı saygılı olduklarını, öğretmenlerin bilgi ve emeğine saygı gösterdiklerini belirtmektedirler. Öğretmenler genel olarak velilerin çocuklarını duygusal yönden desteklerini ifade etmektedirler. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin öğrenci velilerinden beklentilerine ilişkin görüşleri okul kademesi değişkenine göre anlamlı biçimde farklılaşmaktadır. Buna göre ilkokul öğretmenleri ortaokul ve lise öğretmenlerine göre öğrenci velilerinin beklentilerini daha fazla karşıladığını düşünürken, ortaokul öğretmenleri de lise öğretmenlerine göre velilerin beklentilerini anlamlı bir şekilde daha fazla karşıladıklarını ifade etmektedir. Araştırma bulguları öğretmenlerin öğrenci velilerinden beklentilerine ilişkin görüşlerinin öğretmenlerin görev yaptıkları ilçe değişkenine göre anlamlı biçimde farklılaştığını göstermektedir. Sonuç olarak, Sürdürülebilir Okul-Aile iş birliği oluşturmak için öğretmen ve velilerin karşılıklı olarak beklenirlerinin belirlenmesi önemlidir. Bu bağlamda okullar veliler için“Evde bir öğrenme ortamını oluşturma, öğrencilerin sınıf gelişimini izleme ve değerlendirme, akademik açıdan risk altındaki çocukları izleme, etkili ve verimli çalışma alışkanlıklarını teşvik etme, öğrencilere akademik hedeflerin nasıl oluşturulacağını öğretmek”gibi konularda veli eğitimleri ve çalıştayları düzenlenebilir.
Özet (Çeviri)
Effective teacher-parent cooperation plays an important role in the creation of a sustainable school-family cooperation. It is important that teachers and parents support children to be sensitive to children and their needs and to be emotionally strong for children's educational and educational success. For this reason, it is necessary to meet the expectations of teachers and parents at the desired level in the creation of a sustainable school-family cooperation. In this study, it is aimed to determine the relationship between the parents of the students and the level of meeting the expectations of the teachers, based on the opinions of the teachers working in the primary and secondary schools in the nine central districts of Ankara (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan and Yenimahalle). The sample of the research, which is a scanning model, consists of 358 teachers working in nine central districts of Ankara. The data were collected with the scale named“Expectations of Teachers from Parents in Establishing a Sustainable School-Family Collaboration”developed by the researcher. The obtained data were analysed in SPSS program. The opinions of the teachers about their expectations from the parents of the students were evaluated with the arithmetic mean and standard deviation values. The differentiation status of teachers' opinions according to the variables of gender, educational status, marital status, frequency of communication with the school were examined with the independent samples t-test. The differentiation of opinions according to the variables of school level and district of duty was evaluated with one-way analysis of variance. According to the findings obtained from this research, it is seen that teachers and parents contribute to the development of children in general and also, they follow the educational-instructional success of the children, but the parents do not organize social and cultural activities for their children outside the school at the desired level. In the research, teachers state that parents are respectful towards school work and that they respect teachers' knowledge and effort. Teachers generally express that parent support their children emotionally. According to the research findings, the opinions of the teachers regarding the expectations of the students' parents differ significantly according to the school level variable. Accordingly, primary school teachers think that they meet the expectations of the parents of the students more than the secondary and high school teachers, while the secondary school teachers state that they meet the expectations of the parents significantly more than the high school teachers. Research findings show that teachers' views on expectations from students' parents differ significantly according to the district variable where teachers work. As a result, it is important to determine the mutual expectations of teachers and parents in order to create a sustainable school-family cooperation. In this context, parent trainings and workshops can be organized for schools and parents on subjects such as“creating a learning environment at home, monitoring and evaluating students' classroom development, monitoring children at academic risk, encouraging effective and productive study habits, and teaching students how to set academic goals”.