Bap1, Ezh2 ve 5hmc moleküllerinin melanom tanısında ve progresyonunda rolü ve öneminin araştırılması
Investigation of the role and importance of Bap1, Ezh2 and 5hmc molecules in melanoma diagnosis and progression
- Tez No: 673646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARBİL AÇIKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş-Amaç: Malign melanom, yıllık artan insidans oranıyla en ölümcül deri kanseridir. Erken dönemde melanom cerrahi ile tedavi edilebilirken, metastatik lezyonlarda yaşam süresi dramatik şekilde düşmektedir. Çalışmalar göstermektedir ki; melanomun gen haritası oldukça heterojen olup, özellikle epigenetik bozuklukların tanısal ve terapötik yeri diğer kanserlerde olduğu gibi günümüzde anahtar rolü kazanmıştır. Çalısmamızın amacı retrospektif olarak, hastanemizde tanı almış kutanöz malign melanom olgularına ait biyopsi örneklerini prognostik parametreler yönünden klinikopatolojik olarak yeniden değerlendirmek, immünohistokimyasal olarak BAP1, EZH2 ve 5hmC antikorlarının ekspresyonlarını değerlendirmek ve bu belirteçlerin tanıda ve prognoz ile yaşam süresi ile ilişkisini istatistiksel olarak araştırmaktır. Materyal-Method: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinde, 2010-2020 yılları arasında melanom tanısı almış toplam 114 olgu ve intradermal nevüs tanısı almış 49 olguya ait Hematoksilen- Eozin kesitler histopatolojik olarak yeniden değerlendirilmiştir. Ayrıca immünohistokimyasal olarak BAP1, 5hmC ve EZH2 uygulanmış, sonuçların klinikopatolojik parametreler ve sağkalım ile istatistiksel olarak ilişkisi araştırılmıştır. Bulgular: Melanom olgularının %59,7'si erkek olup, ortalama yaş 60,3 idi. Olguların %50,9' u ex olup, ortanca ölüm süresi 55 ay idi. BAP1 kaybı ile daha uzun süre ve yüksek oranda sağkalım, daha az lenf nodülü tutulumu ve daha düşük oranda ülserasyon olması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. 5hmC kaybı ile yalnızca transit nodül varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. EZH2 skor ortalaması ile ülserasyon varlığı, Breslow derinliği, lenf nodu tutulumu, transit nodül varlığı, uzak metastaz olması ve eksitus olgu oranı arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Tartışma: BAP1 ve 5 hmC kaybı ve EZH2 ekspresyon artışı melanomda anlamlı rol almaktalardır. BAP1 kaybı iyi prognoz ve uzun sağkalım ile ilişkilidir. 5hmC kaybı melanoma progresyonda rol oynamaktadır. EZH2 artmış ekspresyonu melanoma progresyonda görev almakla birlikte kötü prognostik parametredir ve ölüm riskini arttırmaktadır. Bu belirteçler patogenetik ve prognostik rolleri ile birlikte; halen en ölümcül kanserlerden olan melanomun gerek hedefe yönelik gerek kombine tedavi planlamasında umut vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
Background-Aim: Melanoma is the most fatal skin cancer with increasing incidence. In early- stage tumors, surgery is usually therapeutic whereas survival is dramatically decreased in metastatic tumors. In recent years, it is well established that melanoma has a heterogenous genomic landscape. Additionally, diagnostic and therapeutic role of the epigenetic alterations have become important in various cancer types as well as in melanoma. Aim of our study is to re-evaluate primary cutaneous melanoma cases clinicopathologically, and to analysis the expressions of BAP1, EZH2 and 5hmC molecules immunohistochemically and to search the the prognostic and diagnostic roles, statistically. Material-Method: One hundred fourteen melanoma and 49 intradermal nevus cases were selected from the archive of Cukurova University Medical Faculty Pathology Department. Hematoxyline and Eosine slides were re-evaluated. Immunohistochemically, BAP1, 5hmC and EZH2 was performed to all cases, the results were analyzed statistically. Results: %59,7 of melanoma cases was male, mean age was 60,3 years. %50,9 cases were deceased, median death period was 55 months. BAP1 loss was statistically significantly related to longer survival time and overall survival, lesser lymph node metastasis and ulceration. 5hmC loss was statistically related to only transit nodule presence. Mean EZH2 score was statistically significantly related to ulceration, Breslow, lymph node metastasis, transit nodule, distant metastasis, and deceased case ratio. Discussion:Loss of BAP1 and 5hmC and overexpression of EZH2 plays an important role in melanoma. Our results reveal that loss of BAP1 is associated with better survival and longer lifetime. 5hmC plays an important role in melanoma progression as well as overexpression of EZH2. EZH2 overexpression is a poor prognostic factor and increases death risk. Besides the pathogenetic and prognostic importance of these markers, they seem to be promising in treatment of melanoma for both targeted therapy and adjunct to combinated therapy.