Sıçanlarda yüksek yağ diyetinin prostat dokusuna etkisinde oreksin a'nın rolünün incelenmesi
Investigation of the role of orexin a in the effect of high fat diet on prostate tissue in rats
  1. Tez No: 673645
  2. Yazar: CANSU ERBOY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Çalışmamızda yüksek yağ diyeti ile BPH modeli oluşturulan sıçanlarda oreksin A'nın prostat dokusuna etkisi incelendi. Gereç ve Yöntem: 28 adet Sprague Dawley erkek sıçanlar kontrol (K), oreksin A (ORA), yüksek yağ diyeti (YYD), yüksek yağ diyeti+oreksin A (YYD+ORA) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. YYD ve YYD+ORA grubundaki sıçanlar 12 hafta süreyle YYD ile beslendi. ORA ve YYD+ ORA gruplarına deney süresinin son 10 günü süresince 6,66 nmol/kg oreksin A uygulandı. Süre sonunda sıçanların prostat ağırlıkları ölçüldü. Ventral prostat loblarında insülin benzeri büyüme faktörü-1(IGF-1),insulin benzeri büyüme faktörü-1 reseptörü (IGF-1R), adiponektin 1 reseptörü (adiponektin R1) ve oreksin reseptörleri (Oreksin R 1+2) immunohistokimyasal olarak değerlendirildi. İnsülin direncinin homeostaz modeli değerlendirmesi (HOMA-IR) hesaplandı. Kan örneklerinde oksidan ve antioksidan parametreler değerlendirildi. Bulgular: YYD grubunda HOMA-IR değerleri, prostat ağırlıkları, lipit hidroperoksit (LHP), malondialdehit (MDA), ileri oksidasyon protein ürünleri (AOPP) düzeyleri K grubuna göre anlamlı artış gösterdi. Total tiyol (TSH), protein tiyol(P-SH), süperoksitdismutaz (Cu,Zn-SOD) düzeylerinde anlamlı azalma saptandı. YYD+ORA grubunda YYD grubuna göre LHP, MDA, AOPP, düzeylerinde anlamlı azalma; Cu,Zn-SOD değerinde anlamlı artış saptandı. YYD grubunda, hem asiner distansiyon hem de epitelyal atrofi ile karakterize kistik atrofi paterni izlendi. YYD+ORA grubunda asinusların YYD grubuna göre daha az hasara sahip olduğu gözlendi. IGF-1, IGF1R, Oreksin R 1+2 immünoreaktivitesinin YYD grubunda K grubuna göre anlamlı derecede arttığı saptandı. YYD+ORA grubunda, YYD'ye göre IGF-1, IGF1R, Oreksin R 1+2 immünoreaktivitelerinin azaldığı belirlendi. Sonuç: Oreksin A, prostat dokusunda IGF-1, IGF-1R düzeylerinin insülin direncinden bağımsız olarak azalmasına neden oldu. Bu azalmalar oreksin A'nın direkt ve/veya oksidatif stresi azaltıcı etkisi ile ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, the effect of orexin A on prostate tissue was investigated in rats of benign prostate hyperplasia model induced with high-fat diet. Materials and Methods: 28 Sprague Dawley male rats were divided into 4 groups as control (K), orexin A (ORA), high fat diet (YYD), high fat diet + orexin A (YYD + ORA). The rats in the YYD and YYD+ ORA groups were fed with high-fat diet for 12 weeks. Orexin A was administered at a dose of 6.66 nmol/kg to the ORA and YYD+ ORA groups during the last 10 days of the experiment period. At the end of the period, the prostate weights of the rats were measured. Insulin-like growth factor-1 (IGF-1), insulin-like growth factor-1 receptor (IGF-1R), adiponectin 1 receptor (adiponectin R1) and orexin receptors (Orexin R 1+2) in ventral prostate tissues were evaluated immunohistochemically. Homeostasis model evaluation of insulin resistance (HOMA-IR) was calculated. Oxidant and antioxidant parameters were evaluated in blood samples. Results: HOMA-IR values, prostate weights, lipid hydroperoxide (LHP), malondialdehyde (MDA), advanced oxidation protein products (AOPP) levels increased significantly in the YYD group compared to the K group. A significant decrease was found in total thiol (T-SH), protein thiol (P-SH), superoxide dismutase (Cu-Zn- SOD) levels. A significant decrease in LHP, MDA, AOPP levels was observed in the YYD+ORA group compared to the YYD group. There was a significant increase in Cu-Zn-SOD value. In hystopathological examination, a cystic atrophy pattern, characterized by both aciner tension and epithelial atrophy, was observed in the prostate tissues of YYD group. It was observed that the prostatic acinis were less damaged of YYD+ORA group than in YYD group. In immunohistochemical examination, it was determined that the immunoreactivity of IGF-1, IGF1R, Orexin R 1+2 was significantly increased in the YYD group compared to the K group. It was determined that IGF-1, IGF-1R, Orexin R 1+2 immunoreactivities were decreased in YYD+ORA group compared to YYD. Conclusion: Orexin A caused a decrease in IGF-1, IGF-1R levels in prostate tissue independent of insulin resistance. These declines may be related to the direct and/or oxidative stress-reducing effect of orexin A.