Eğitsel sosyal ağ sitesi Edmodo'nun ortaokul öğrencilerinin matematik başarılarına ve matematiksel iletişim becerilerine etkisi
The effect of Edmodo, an educational social networking site, on secondary school students success in mathematics achievements and mathematical communication skills
  1. Tez No: 673651
  2. Yazar: SABRİYE ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyal ağ sitelerinden biri olan Edmodo'nun ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin matematik başarılarına ve matematiksel iletişim becerilerine etkisini belirlemektir. Araştırmada nicel yöntemlerden olan ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Ayrıca elde edilen bulgular nitel verilerle desteklenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde öğrenim gören 8. sınıfta öğrenim gören, deney ve kontrol gruplarında eşit sayıda olmak üzere toplam 56 öğrenci oluşturmaktadır. Kontrol grubunda dersler öğretim programında önerilen yöntemlerle uygulanırken, Deney grubunda ise sürece ek olarak Edmodo uygulaması kullanılmıştır. Deney süreci araştırmacı tarafından yürütülmüş olup toplam 12 hafta sürmüştür. Veri toplama aracı olarak matematik başarı testi, matematiksel iletişim becerisi ölçeği ve soru formu kullanılmıştır. Bu araçlardan birincisi çalışmanın başında ve sonunda kontrol ve deney gruplarına uygulanan matematik başarı testidir. Başarı testi 20 soru içermektedir. İkinci ölçme aracı olan matematiksel iletişim becerileri ölçeği okuma ve dinleme, konuşma ve yazma, matematik dilini etkin kullanma alt boyutlarından oluşmaktadır. Diğer ölçme aracı ise deney grubu öğrencilerine uygulanan öğrenci soru formudur. Nicel bulguların çözümlenmesi için bağımsız örneklem (t) testleri kullanılmıştır. Nitel verilerin çözümünde içerik analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda şu sonuçlar elde edilmiştir: Edmodo uygulaması kullanılan deney grubu sınıfında yer alan öğrencilerle kontrol grubu sınıfındaki öğrencilerin matematik dersindeki gelişimine ilişkin başarıları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark oluştuğu gözlenmiştir. Bu anlamlı farkın nedeni olarak Edmodo uygulamasının kullanılmasından kaynaklandığı belirlenmiştir. Edmodo uygulaması kullanılan deney grubu sınıfında yer alan öğrencilerle kontrol grubu sınıfındaki öğrencilerin okuma ve dinleme, konuşma ve yazma, matematik dilini etkin kullanma alt boyutlarının gelişimine ilişkin matematiksel iletişim becerileri sonuçları karşılaştırıldığında ise deney grubu lehine anlamlı bir fark oluştuğu belirlenmiştir. Bu anlamlı farkın deney grubu lehine olmasının nedeni olarak Edmodo uygulamasının kullanılmasından kaynaklandığı belirlenmiştir. Nitel verilerden elde edilen sonuçlara göre öğrenciler süreçten memnun kaldıklarını, uygulamanın genel anlamda matematik dersine karşı motivasyonlarını arttırmasının yararlı olduğunu, süreçte kullanılan Edmodo uygulama araçlarının öğrenmelerine, öğretmenleriyle iletişim kurmalarına yardımcı olduğunu vurgulamışlardır. Aynı zamanda bu uygulamayı eğlenceli ve yararlı bulduklarını bildirmişler, bu uygulamanın diğer derslerinde de kullanılabileceğini belirtmişlerdir. Bu sonuçlar doğrultusunda şu önerilerde bulunulmuştur: Derslerinde ödev kontrolünü kolaylaştırmak, öğrenci motivasyonunu artırmak, paylaşımlarda bulunmak, grup çalışması ve çevrimiçi tartışma etkinlikleri gibi etkinlikler yapmak isteyen öğretmenler Edmodo'yu kullanabilir. Eğitsel sosyal medya platformları ile gerçekleştirilen dersler ile geleneksel yöntemlerle gerçekleştirilen dersler arasındaki farklar ilerideki araştırmalara konu edilebilir. Öğrenci görüşlerinden yapılan çıkarıma göre Edmodo uygulamasının kullanılması o dersin öğretmeni tarafından derslerde uygulanması dersi daha verimli kılabileceği, uygulamanın doğru kullanılmasının öğrencilerin öğretmenleriyle olan iletişim becerileni destekleyeceği ve bu yöntemin farklı disiplinlerde de uygulanmasının yararlı olabileceği değerlendirilmektedir. Edmodo uygulamasını okul içi zamanda da kullanımının öğrencilerin akademik başarıları yönünden etkili olup olmadığı araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of Edmodo, which is one of the social networking sites, on the mathematic achievements and mathematical communication skills of secondary school 8th grade students. In the research, quantitative research methods a semi-experimental design with pre and post test control groups was used. In addition, all the results were supported by qualitative data. The study group of the research consists of a total of 56 students which are studying at 8th grade in the Zeytinburnu district of Istanbul, with equal numbers in the experimental and control groups. In the control group, the lessons were applied with the methods suggested in the regular curriculum, while the Edmodo application was used in the experimental group in addition to the curriculum. The experiment process was carried out by the researcher and lasted for a total of 12 weeks. As a data collection tool, mathematics achievement test, mathematical communication skills scale and questionnaire form were used. One of these tools is the mathematics achievement test applied to the control and experimental groups at the beginning and at the end of the study. The achievement test contains 20 questions. The other measurement tool namely the mathematical communication skills scale, consists of the reading and listening, speaking and writing, and using the mathematical language effectively. The last but not least measurement tool is the questionnaire form that is applied to the experimental group students. Independent sample tests were used to analyze the quantitative results. Content analysis was applied at the examination process of qualitative data. The following results were obtained at the end of the research: It was observed that there was a significant difference in favor of the experimental group using Edmodo, in terms of the achievements of the students development in mathematics compared to control group. The reason for this significant difference is considered as the use of Edmodo application. It was observed that there was also a significant difference in favor of the experimental group using Edmodo, in terms of the reading and listening, speaking and writing, and using the mathematical language effectively compared to control group. It was determined that the reason for this significant difference in favor of the experimental group was the use of the Edmodo application. According to the results obtained from the qualitative data, the students emphasized that they were satisfied with the process, the application helped them to increase their motivation towards the mathematics lesson in general, and that the Edmodo application tools used in the process assisted them about learning and communicating with their teachers. Moreover, they stated that they found this application funny and useful, and could be used in their other lessons also. As a result of this findings, the following recommendations were made: Teachers who want to ease homework control in their classes, increase student motivation, share some stuff and do group and online discussion activities can use Edmodo. The differences between the lessons held with educational social media platforms and the lessons held with traditional methods can be the subject of future work. According to the inferences made from the students' opinions, it is evaluated that the use of Edmodo application in the lessons by the teacher can make the lesson more productive, the correct use of the application will support the communication skills of the students with their teachers, and the application of this method in different disciplines may be beneficial. It can be examined as a future work that whether the use of Edmodo application in school time is effective in terms of academic success of students or not.