Tchaikovsky's 'Childrens' Album': A pedagogical analysis of its musical and performance significance in the piano teaching literature
Tchaikovsky'nin 'Çocuk Albümü'nün piyano öğretimi repertuarındaki müzikal ve yorumsal önemi üzerine pedagojik bir inceleme
  1. Tez No: 673689
  2. Yazar: IDLIN ARSHINOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAOLO SUSANNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Eğitimin müzik, edebiyat, koreografi, güzel sanatlar veya yontu gibi kendini ifade araçlarıyla desteklenmesi, çocukların kendi kimlikleri ve dış dünyayla uyumlu bir şekilde büyümelerine ve kişisel gelişimlerini ileri seviyeye taşımalarına yardımcı olur. Müzik eğitimi kişiliğin gelişiminde en eski ve en önemli etkenlerden biridir ve bu nedenle, çocukların çok yönlü gelişimini destekleyenlerce hayli önemsenmektedir. Bu çalışmanın“Çocuk Albümü”serisi hakkında olması tesadüfi değildir. İçerdiği eserler umut vadeden sanatçılar için basit tutulmuş olsa da, bu yanıltıcı bir durumdur. Bu seride, Tchaikovsky'nin piyano minyatürlerinde bulunan bazı karakteristik özellikler açıkça fark edilir. Bunlar, bestecinin soyut düşüncesinde, biçimlendirme şeklinde ve bestelerinde oldukça belirginleşir. Çocukların müzikal eğitim repertuarının içindeki eserler üzerinde hakimiyet kurabilmeleri melodik sesi çıkarma becerisini edinmiş olmak, müzikaliteyi geliştirmek ve bir eserin tonu ile doğasını aktarabilmek ile ilgili ilk dersleri almış olmakla mümkün olur. Bu çalışmalar, kendini erken yaşlarda müzikle ifade etmeyi sağlayan bir zemin de sunmaktadırlar. Bu çalışmada kapsamlı bir şekilde incelenmiş olan Çocuk Albümü, bu serinin müzik okulları repertuarında daha çok tanıtılmasını ve üzerlerinde yeterince çalışılmamış olduğu için nadiren kullanılan bazı parçalara öğretmenlerin dikkatini çekmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmanın amacı aktardığı bilgiyi Türk müzik çevreleri arasında yaygınlaştırmaktır. Didaktik alana ek olarak, bu materyaller konser piyanistlerine, kuramcılara ve genel olarak Tchaikovsky'nin piyano eserlerini çalışan öğrencilere yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Any education, supplemented by such means of self-expression as music, literature, choreography, fine arts or sculpture, helps a child grow in harmony with his or herself as well as the world around him or her to achieve a more developed sense of self-development and identity. Music education is a significant factor in the development of personality and is often used to aid all-round child development. The present study of Tchaikovsky's“Children's Album”aims to be part of the music literature dedicated to musical and personal development. The pieces included in the album, intended for young pianists, may seem deceiving in their simplicity as they will be shown to contain features of Tchaikovsky's most sophisticated compositional ideas. They articulate much of the composer's figurative thought and intent that underlie even his greatest works. The pieces contained in the album allow for the acquisition of musical and technical skills that can be directly applied to works much larger and more difficult in scope. They also provide a platform for early musical self-expression. The comprehensive analysis of the Children's Album presented in this study aims to assist the introduction and wider dissemination of the cycle as it is not as widely used in music schools and by piano teachers as one might assume. The study also aims to make the knowledge of this work become more prevalent in Turkish musical circles which may benefit from a greater exposure to this work.