Total diz protezi koronal dizilim açılarının fonksiyonel sonuçlar ve hasta memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of total knee prosthesis coronal ali̇gnment angles on functional results and patient satisfaction
  1. Tez No: 673701
  2. Yazar: DOĞAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Total diz protezi (TDP) modern tıbbın en başarılı cerrahi işlemlerinden birisi olmasına karşın hastaların %20'si çeşitli sebeplerle sonuçtan memnun değildir. Hasta memnuniyetine etkisi olan faktörler ile TDP dizilim açıları arasındaki ilişki uzun yıllardır araştırılmaktadır. Günümüzde HKA (“hip knee ankle angle”) ölçümü nötral dizilimde (180°±3°) olan ve altın standart olarak kullanılan“Mekanik Dizilim”prensipleri sıklıkla uygulanmaktadır. Çalışmamızda TDP komponentleri koronal dizilim açı farklılıkların kısa-orta dönem (1 yıl ve üzeri) klinik ve fonksiyonel sonuçlara etkisini retrospektif olarak değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç-yöntem: Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Kliniğinde 1.11.2015-31.3.2021 dönemleri arasında ameliyat edilmiş 242 hastanın 327 dizi retrospektif olarak incelendi. Hasta bazlı sonuçları değerlendirmede (“PROMs”) ameliyat öncesi ve 1 yıl sonrası değerlendirilmiş Oxford Diz Skoru (OKS), Amerikan Diz Cemiyeti (KSS) fonksiyonel skorlaması, Western Ontario ve Macmaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (WOMAC) kullanıldı. Ameliyat öncesi ve sonrasında hastaların ortografileri ve diz 2 yön grafileri çekildi, HKA (“hip knee ankle angle”) değerleri ve TDP komponentlerinin koronal ve sagittal dizilim açıları bağımsız araştırmacılar tarafınca ölçüldü. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Hastalar ortalama 17 ay takip edildi. Hastaların neredeyse tamamının preop HKA değerleri varusta ölçüldü. 327 dizden 231 tanesinin ameliyat sonrası HKA ölçümünün nötral mekanik dizilimde olmadığı ve varusta olduğu tespit edildi. TDP ameliyatının tüm hastalarda fonksiyonel skorları istatistiksel olarak anlamlı şekilde arttırdığı tespit edildi. Ancak ameliyat sonrası HKA dizilim değeri varusta ve nötral olan hastalar arasında post-op KSS, post-op OKS ve post-op WOMAC değerlerine bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılığa rastlanmadı (p değerleri sırasıyla 0.004, 0.019, 0.001) (p>0.05). Sonuç: Çalışmamızda TDP koronal dizilim açı farklılıklarının kısa–orta dönemde hasta memnuniyeti ve fonksiyonel sonuçlar üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi olmadığı tespit edilmiştir. TDP ameliyatı sonrası düşük hasta memnuniyetinin alt ekstremite dizilimi açısal farklılıklarından kaynaklanmadığını, nötral dizilim elde etmek için yapılan kapsamlı yumuşak doku gevşetmelerinin hasta fonksiyonel skorlarına katkısı olmamakla beraber deneyim gerektiren ve birtakım riskler barındıran müdahaleler olduğunu düşünmekteyiz. Anahtar Sözcükler Diz, dizilim, gonartroz, osteoartrit, PROM, TDP, cTFmA
Özet (Çeviri)
Purpose: Total knee prothesis (TKP) is one of the most successful surgical procedures of modern medicine. On the other hand, %20 percent of the patients are dissatisfied with the result. The relationship between the patient satisfaction and TKP alignment angle variations is being examined for a long time. In our daily practice mechanical alignment principles are commonly being used for TKP. Keeping“Hip knee ankle”angle (HKA) inside neutral alignment angles (180°±3°) is the golden standard for mechanical alignment. The main purpose of this study is to evaluate the effect of alignment variations on clinical and functional scores in short and midterm (1 year and above) in the patients having been applied primer posterior stabilized total knee prothesis. Material and methods: 327 knees of 242 patients operated on between the periods of 1.11.2015 and 31.3.2021 at Sakarya University Orthopaedic and Traumatology Department were examined retrospectively. Average follow-up time was 17 months (range12-64) months. To assess patient reported outcome measures(“PROMs”) Oxford Knee Score (OKS), American Knee Society Score-functional score (KSS-FS), Osteoarthritis Index of Western Ontario and McMaster Universities (WOMAC) forms that filled before the operation and one year after the operation were used. The orthographies and AP-lateral knee XRAYs taken before and after operation. The alignment of the lower extremity before and after the operation and the coronal and sagittal plan alignment of TKP components were measured by independent researchers. The data obtained was statistically compared. Findings: The patients were followed up for an average of 17 months. Preoperative HKA values ​​of almost all patients were measured in varus. It was measured that 231 of 327 knees were not in neutral mechanical alignment and were varus aligned after surgery. It was determined that TKP surgery statistically significantly increased functional scores in all patients. However, when the post-op KSS, post-op OCS and post-op WOMAC values ​​were examined, no statistically significant difference was found between the patients with varus and neutral postoperative HKA alignment values ​​(p values ​​0.004, 0.019, 0.001, respectively) (p>0.05). Results: In our study, it was determined that TDP coronal alignment angle differences did not have a statistically significant effect on patient satisfaction and functional results in the short-medium term. We think that low patient satisfaction after TKP surgery is not caused by angular differences in lower extremity alignment and extensive soft tissue releases to achieve neutral alignment do not contribute to patient functional scores, but are interventions that require experience and carry some risks. Key words knee, alignment, gonartrosis, osteoarthritis, PROM, TKA,