Sağlık kurumlarında iş stresi, çalışan performansı ve mobbing arasındaki ilişkilerin incelenmesine yönelik ampirik araştırma
Empirical research to examine the relationships between work stress, employee performance and mobbing in healthcare institutions
- Tez No: 673732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healtcare Management, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; sağlık kurumlarında çalışan bireylerde iş stresi, çalışan performansı ve mobbing arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Çalışmada, 2021 yılında Türkiye'de bulunan sağlık ocakları, devlet, özel ve üniversite hastanelerinde çalışan 275 gönüllü bireye anket uygulandı. Uygulanan anket demografik özellikler (7 soru), iş stresi ölçeği (7 soru), iş performansı ölçeği (4 soru) ve mobbing ölçeği (37) ile ilgili sorular içermekteydi. Araştırmaya katılan 275 kişi anketi yanıtladı. 3 kişi soruları cevaplamasına rağmen onam vermediği için çalışmadan çıkarıldı. Toplam 272 kişinin sonuçları değerlendirildi. Çalışmanın sonucuna göre, çalışan bireylerin verdikleri cevapların mobbing ile iş stresi ve iş performansı arasında %1.9 (0.001) düzeyinde etkilediği sonucu ortaya çıkmıştır. Yapılan regresyon analizlerinde, iş performansı ile mobbing arasında herhangi bir ilişki bulunmazken (p=0.789), iş performansı ile iş stresi arasında negatif etkili bir regresyon ilişki olduğu tespit edilmiştir (p=0.025). Korelasyon analizlerde iş stresi ile iş performansı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu (p < 0.05), mobbing ile iş performansı ve iş stresi arasında herhangi bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir (p˃0.05). Sonuç olarak, uygulanan ölçeklere verilen cevapların ortalamalarına göre, mobbing ile iş performansı ve iş stresi arasında herhangi bir istatistiksel ilişki tespit edilmezken, iş stresi ile iş performansı arasında negatif etkili bir ilişki tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationships between work stress, job performance and mobbing in individuals working in healthcare institutions. In this study, a questionnaire was applied to 275 volunteers working in their health centers, the state, private and university hospital in Turkey in 2021. The questionnaire applied included questions about demographic characteristics (7 questions), work stress scale (7 questions), job performance scale (4 questions) and mobbing scale (37). 275 people participating in the study answered the questionnaire. 3 people were excluded from the study because they answered the questions but did not give their consent. The results of a total of 272 people were evaluated.Results, it has been concluded that the responses given by the working individuals affect between mobbing and work stress and job performance at a level of 1.9% (0.001). In the regression analysis, there was no relationship between job performance and mobbing (p = 0.789), while a negative effective regression relationship was found between job performance and work stress (p = 0.025).