Keman eğitiminde Suzuki öğretim yönteminin kullanılabilirlik durumuna ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers views on the usability of Suzuki method in violin education
- Tez No: 673765
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırmada, keman eğitiminde Suzuki öğretim yönteminin kullanılabilirlik durumuna ilişkin olarak sertifikalı öğretmen görüşleri alınmış ve değerlendirilmiş olup; araştırmanın çalışma grubunu Ankara'da bulunan 7(yedi) Suzuki keman öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, lisanslı Suzuki öğretmenleri için yarı yapılandırılmış görüşme soruları hazırlanmış, görüşme sorularından alınan cevaplar ise içerik analizi yöntemiyle değerlendirilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda; örneklem grubunda yer alan öğretmenler, Türkiye'de verilen çalgı eğitimi (keman) konusunda ortak bir suziki yöntemi ekseninde özel bir öğretim programı kullanılmasının önemini vurgulamış ve öğretim kademesine ilişkin tüm yaşlarda bu modelin uygulanabileceğini belirtmişlerdir. Ayrıca, velilerin, derse katılımı konusunda öğretmenlerin daha kararlı olmasının çocukların gelişimi açısından yararlı olacağı ve anne-babaların bu süreçte daha sabırlı ve özverili olmalarının gerekliği de önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, certified teachers' opinions were taken and evaluated, regarding the usability of Suzuki teaching method in violin education. Therefore, the study group of the research consists of 7 (seven) violin Suzuki teachers in Ankara. The research is a descriptive study aimed at determining the situation. In data collection, interview questions were prepared for licensed Suzuki teachers, and the answers from the interview questions were evaluated and interpreted using the content analysis method. As a result of the research; Teachers with in the samples, suggested to take into account using a common Suzuki method as a base of the music education and using this education for students for all ages. In addition, it is suggested that teachers' being more determined about parents' participation in the lessons will be beneficial for the development of children and parents should be more patient and self-sacrificing in this process.