The mystical and sufi experience in selected poems by Rumi and W.B. Yeats
Rumi ve W.B.'nin seçilmiş şiirlerinde mistisizm ve tasavvuf deneyimi yeats
- Tez No: 673779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARITH ISMAEL TURKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Her bir din ve öğretinin, Tanrı ile insan arasındaki ilişkiyle ilgilenen kendi içsel ruhsal öğesi vardır. Mistisizm ve Sufizm, Hıristiyanlığın ve İslam'ın manevi unsurunu tanımlamaya atfedilen iki terimdir. Bu tez şiir açısından mistisizm ve tasavvuf arasındaki ortak zemini göstermeye çalışmaktadır. Seçilen şairler, İslami Sufi olarak Rumi ve Hıristiyan mistik olarak Yeats'tir. Çalışma, şairlerin dayandıkları ana kaynaklara odaklanıyor. Ayrıca, çalışma üç bölüme ve bir sonuca ayrılmıştır. Birinci bölüm mistisizmin anlamı ve onun Hıristiyanlık ve İslam'daki kökeni ile ilgilidir. İkinci bölümde tasavvuf ve Rumi'nın şiirindeki temaları inceleniyor. Üçüncü bölüm, mistik deneyimine ışık tutmaya çalışan modern İngiliz şair William Butler Yeats ile ilgilenmeye ayrılmıştır. Çalışmanın son kısmı, Rumi''nın ve Yeats'in şiirleri açısından iki dinin ortak zeminlerinin kısa bir açıklamasını veren bir sonuçtur. Sonuçta çalışma, her iki şairin de sınırların ve sınırların ötesine geçen aynı dili konuştuğunu ortaya koyuyor. Her ikisi de materyalist dünyayı tüm yozlaşmanın ve yıkımın kaynağı olduğu için reddediyorlar. Bu nedenle, ruhsal dünyayı alt yaşamın kötülüğünü terk etmek için bir sığınak olarak alırlar.
Özet (Çeviri)
Every single religion and doctrine has its own inward spiritual element that deals with the relationship between God and the human being. Mysticism and Sufism are two terms that are attributed to describe the spiritual element of Christianity and Islam. This thesis attempts to show the common grounds between mysticism and Sufism in terms of poetry. The selected poets are Rumi as an Islamic Sufi and Yeats as a Christian mystic. The study focuses on the main sources that the poets rely on. Further, the study is divided into three chapters and a conclusion. Chapter one deals with the meaning of mysticism and its origin in Christianity and Islam. Chapter two investigates Sufism and its themes in Rumi's poetry. Chapter three is devoted to deal with the modern English poet William Butler Yeats which attempts to shed the lights on his mystical experience. The final part of the study is a conclusion that gives a brief account of the common grounds of the two religions in terms of Rumi's and Yeats's poetry. Ultimately, the study figures out that both poets speak the same language which goes beyond limitations and borders. They both refuse the materialistic world as it is the source of all corruption and destruction. Therefore, they take the spiritual world as a refuge to abandon the evilness of the lower life.