Trombon öğrenme, çalma tekniğine temel bir yaklaşım ve yaygın olarak karşılaşılan teknik eksiklikler ile çözüm önerileri
A basic approach to trombon learning, playing technique and common technical deficiencies and solution proposals
- Tez No: 673780
 - Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN BÜLENT AKDENİZ
 - Tez Türü: Sanatta Yeterlik
 - Konular: Müzik, Music
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Enstrüman eğitiminde çalgıya hâkim olabilmek ve başarıya ulaşabilmek için temel çalışmaların ve teknik becerilerin geliştirilmesi oldukça önemlidir. Buna ek olarak eğitime yeni başlayanların gelişme süreci iyi bir eğitmen tarafından dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Her enstrüman eğitiminin ve icrasının kendine has zorlukları bulunmaktadır. Trombon, başlangıçta boyut, kulis ve teknik özellikleri nedeniyle bakır enstrümanlar arasında en zor çalgılardan biri olarak kabul edilmektedir. Başlangıç eğitimi zorlu bir süreç olarak değerlendirilmektedir ve bu süreçte eğitimcilerin hataları görebilmesi ve bu hataların düzeltilebilmesi konusunda gerekli uyarı ve talimatları öğrencilerine iletmeleri oldukça önemlidir. Bu tez araştırmasında, trombon eğitiminde kullanılan temel becerilerin ve teknik çalışmaların yanı sıra, öğrencilerin ve eğitimcilerin sıklıkla karşılaştıkları zorluk ve problemler değerlendirilecek ayrıca bu problemler karşısında uygulanabilecek yöntemler ve çözüm önerileri sunulacaktır. Araştırmada verilen bilgi, yöntem ve çözüm önerilerinin öğrenci, eğitimci ve icracılara yarar sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In instrument education, it is very important to develop basic studies and technical skills in order to be able to master the instrument and achieve success. In addition, the development process of new beginners should be followed carefully by a good teachers. Each instrument education and performance has its own challenges. The trombone is initially considered one of the most difficult instruments among brass instruments because of its size, slide and technical characteristics. Initial education is considered to be a challenging process, and in this process, it is very important for educators to be able to see mistakes and to convey the necessary warnings and instructions to their students in correcting these mistakes. In this thesis research, in addition to the basic skills and technical studies used in trombone education, the difficulties and problems frequently encountered by students and educators will be evaluated, and methods and solutions that can be applied to these problems will be presented. The information, method and solution suggestions given in the research are aimed to benefit students, educators and performers.