Görme engelli öğrencilerde matematikte çarpma işlem akıcılığını arttırmada kendini izleme tekniğinin etkililiği
Effectiveness of the self monitoring technique in increasing mathematics multiplication fluency of students with visual impairments
- Tez No: 381459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı kendini izleme tekniğinin görme engelli öğrencilerin matematikte çarpma işlem akıcılığında etkililiğini incelemektir. Araştırmanın katılımcıları Ankara ilinde bir Görme Engelliler ilköğretim okulu ikinci kademe 5. sınıfa devam eden yaşları 11-14 arasında değişen 3 görme engelli öğrencidir. Görme engelli öğrencilerin üçü de görmelerini birincil duyu olarak kullanmakta olup, büyük puntolu yazıları okuyup yazabilmektedirler. Araştırma katılımcılarından ikisi aynı sınıfa, diğeri ise aynı okuldaki farklı bir sınıfa devam eden öğrencilerdir. Araştırma tek denekli deneysel desenlerden değişen ölçütler deseni uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları kendini izleme tekniğinin araştırmaya katılan üç öğrencinin de matematikte çarpma işlemi doğru basamak sayılarının ve doğruluk oranlarının arttırılması ve yanlış basamak sayılarının azaltılmasında yüksek düzeyde etkili olduğunu göstermiştir. Kendini izleme tekniği görme engelli öğrencilerin matematikte çarpma işlem akıcılığında etkili bulunmuştur. Araştırmanın bulguları deneklerin doğru basamak sayılarının ve doğruluk oranlarının araştırma tamamlandıktan 2 hafta sonra da sürdürdüklerini göstermiştir. Araştırmaya katılan öğrenciler kendini izleme tekniğini uygulanması kolay ve etkili bir teknik olarak ifade etmişlerdir. Araştırma bulguları tartışılmış ve ileride yapılacak araştırmalara ve uygulamalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of the self-monitoring technique in increasing mathematics multiplication fluency of students with visual impairments. Participants of the study were three students with visual impairments aged between 11 and 14 and attended 5th grade classrooms at a second stage of a primary school for students with visual impairments in Ankara. All students with visual impairments who used sight as a primary sense could read and write using large printed texts. Two of the research participants were in the same classroom, and the other student attending the same school was in a different classroom. The study has been conducted using one of the single-subject research designs, changing criteria design. The results of the study indicated that self-monitoring technique was highly effective in increasing the number of correct answers, accuracy rates of multiplication fluency and in reducing the number of incorrect answers in all students participated in the study. Overall, study results suggested that the self-monitoring technique was effective in increasing multiplication fluency in students with visual impairments. The findings of the study showed that the accuracy rates and the correct answer rates of all students were maintained 2 weeks after the completion of the study. All participants expressed that technique was easy to use and effective. Research findings were discussed and recommendations for future research and practice were provided.